Uhorky, ktoré nemajú ideálne miery sú v EÚ už „in"

Autor: Veronika Remisova | 14.4.2014 o 19:48 | (upravené 14.4.2014 o 19:56) Karma článku: 7,54 | Prečítané:  764x

Zber uhoriek na Slovensku už začal a s ním ožil aj folklór o zakrivených uhorkách, ktoré nám EÚ káže hodiť do koša. Ako to s  pokrivenými uhorkami a škaredými banánmi vlastne je?

Je pravda, že v minulosti EÚ vytvorila špeciálne požiadavky až pre 36 druhov zeleniny a ovocia, ktoré boli čiastočne založené na národných štandardov, hoci kvalitu prvej a druhej triedy sme na Slovensku poznali už dávno pred vstupom do EÚ. Pôvodným cieľom bolo, aby si spotrebitelia dokázali ovocie a zeleninu ľahšie porovnať a konkurencia bola férovejšia. Táto regulácia však nakoniec viedla k tomu, že škaredé banány a uhorky, ktoré sa nevopchali do ideálnych mier stanovených Európskou komisiou, museli pestovatelia vyhodiť. Kontrola zeleniny a ovocia bola tiež veľmi náročná a náklady často prevýšili užitočnosť takejto harmonizácie.

Nakoniec sa Európska komisia rozhodla, že omilostí 26 druhov zeleniny a ovocia, medzi nimi aj uhorky, ktoré sa už môžu kriviť ako sa im zachce.

Osobitné požiadavky má Európska únia v súčasnosti len na desať druhov zeleniny a ovocia, medzi iným aj na jablká, hrušky, broskyne, alebo paradajky. Paradajky to majú dosť zložité, pretože môžu mať len štyri tvary, jahody musia byť na pohľad čerstvé, ale nie umyté, hrušky môžu byť len jemne poškrabané, citrusy bez cudzieho zápachu...

A banány už tiež nemusia byť len úplne rovné, môžu byť v zásade akékoľvek. Len na zrovnoprávnení uhoriek všetkých tvarov sa v EÚ ušetrí 970 miliónov eur ročne. Keď ľudia zatlačia, aj Európska únia je schopná sebareflexie a dokáže aspoň čiastočne regulovať svoje vlastné regulácie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?