Grécko, hodina pravdy

Autor: Veronika Remisova | 6.7.2015 o 15:47 | (upravené 6.7.2015 o 16:06) Karma článku: 9,52 | Prečítané:  1582x

A je to, ak sa najbližších pár dní nestane zázrak, Grécko končí v eurozóne. Mnohí ľudia u nás i v Európe prijímajú túto správu s akýmsi zadosťučinením. Zabúdajú pritom, že za v podstate celý dlh Grécka ručia oni sami.

Slovensko ručí spolu za viac ako 2 miliardy eur (1,5 miliardy záruky za euroval a zvyšok podiel na dlhoch voči Európskej centrálnej banke), teda zhruba 400 eur na každého obyvateľa. V prípade krachu Grécka sa krajina s veriteľmi dohodne na splatení časti dlhu – dajme tomu polovice (napríklad Argentína sa po ostatnom krachu dohodla na splatení iba jednej tretiny hodnoty dlhu). Každého z nás tak krach bude stáť 200 eur. Super, nie?

O navýšení eurovalu sa v Národnej rade hlasovalo 13. októbra 2011, stojí dnes možno za pripomenutie, ako naši poslanci vtedy hlasovali. Krach Grécka v rokoch 2010 či 2011 by možno v Európe spôsobil katastrofu, keďže problémy mali aj iné krajiny, ktorých dlh by sa kvôli objemu nedal zachrániť žiadnym eurovalom (napríklad Taliansko – dlh 2 200 miliárd eur – viac ako 35 tisíc na obyvateľa). S pomocou Grécku, ako prevenciou proti šíreniu paniky, by sa preto dalo súhlasiť. Záchrana krajiny však znamenala aj presun veľkej časti gréckeho dlhu a rizika zo súkromných bánk na verejné inštitúcie. Kým predtým dlhovalo Grécko najmä francúzskym, nemeckým či belgickým bankám, dnes dlhuje prakticky iba EÚ a Medzinárodnému menovému fondu (MMF) a teda nám, obyvateľom ich členských krajín. A aby sme my z našich peňazí ťahali horúce gaštany z ohňa namiesto nemeckých a francúzskych bánk, s tým súhlasiť nemôžem.

Európsky návrh reforiem, ktorý v nedeľu Gréci odmietli v referende, nebol ideálny. No na druhej strane to v mnohých oblastiach neboli žiadne krvilačné opatrenia (celý návrh v angličtine). Napríklad DPH: aj po reforme by platili na základné potraviny, elektrinu alebo plyn daň 13 %, kým my tu dnes platíme 20 % DPH. Za normálnych okolností by bol krach Grécka pre krajinu šancou na nový začiatok. No pri vláde, akú tam majú, to bude len chaos a bieda pre obyčajných ľudí. Nieže nemajú peniaze na splátky dlhu, nemajú peniaze ani na platy a dôchodky. A keďže im nikto nepožičia, jediné riešenie je vytlačiť si nové drachmy a platiť nimi. Po devalvácii voči euru všetok dovoz (benzín, spotrebné tovary...) prudko zdražie. Nezávidím im.

Slovensko by si z príbehu Grécka malo zobrať dve ponaučenia:

  • nevoliť politikov, ktorí naše peniaze rozhadzujú na dlh a nemyslia na to, kto a z čoho ich bude raz splácať, ako dnes Smer;
  • nevoliť politikov, ktorí majú plné ústa múdrych rečí ako nedávno Syriza v Grécku, no v skutočnosti sú babráci. Napríklad čo dobré v ekonomike či proti nezamestnanosti za posledných 25 rokov spravila taká SNS Andreja Danka? Ja neviem o ničom. Iba že do krachu doviedol Andrej Danko aj za Mečiara sprivatizovanú firmu Lesostav Danker, a.s. (Danko bol v jej predstavenstve aj so svojou,  dnes už bývalou manželkou od roku 1996 až do krachu firmy v roku 2000). Slovenský Tsipras ;-)

#slovenskyTsipras

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Trumpovým gayom sa vyhrážajú, na republikánske centrum sa zložili demokrati

Dva týždne pred prezidentskými voľbami sa zdá čoraz jasnejšie, že Clintonová vyhrá. Trump má však svoj svet a v ňom jednoznačne vyhráva.

DOMOV

Blaha sedel celkom sám. Takto vyzerala konferencia Smeru

Delegáti Smeru hlasovali. Nikto nebol proti.

ŠPORT

Svetovú jednotku som stále tlačila, aj tak som prehrala, vraví Cibulková

Slovenka sa pri premiére na šampionáte WTA pričinila o špičkový tenis.


Už ste čítali?