reklama

Vyrúbané lesy a chránené oblasti v súkromných rukách. Kto za to môže?

Zámeny viac ako pol milióna metrov štvorcových lukratívnych pozemkov schválilo v rokoch 2009 a 2010 ministerstvo pôdohospodárstva vedené súčasným podpredsedom „slušnej a odbornej“ SNS Vladimírom Chovanom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Po nedávnom rozhodnutí súdu v kauze Pečniansky les v novembri tohto roku je neznáme občianske združenie stále bližšie k zisku viac ako 240-tisíc metrov štvorcových pozemkov na brehu Dunaja priamo oproti Bratislavskému hradu. V roku 2009 pozemky združenie so štátom zamenilo za svoje pozemky pri Šiatorskej Bukovinke (asi 30 km od Rimavskej Soboty). Pre štát zjavne „výhodná“ výmena. Tento prevod pozemkov však nebol jediný. Z dostupných zdrojov vieme o viacerých výmenách štátnych lesných pozemkov z čias ministra Vladimíra Chovana (dnes podpredseda SNS):

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spolu tak došlo k prevodu pozemkov vo výmere viac ako pol milióna metrov štvorcových. Ide približne o rovnakú rozlohu, ako je historické centrum Bratislavy. Štátne pozemky v Tatranskej Lomnici boli znaleckým posudkom ohodnotené na zhruba 12 centov na meter štvorcový. Pozemky v Pečnianskom lese na brehu Dunaja v Bratislave boli ohodnotené na menej ako 69 centov na meter štvorcový. Myslím, že ak by sa štát trošku lepšie poobzeral, našiel by o tieto pozemky tisícky záujemcov za oveľa lepšiu cenu. Keď sa raz podarí na nich presadiť výstavbu a cena stúpne napríklad na 300 eur/m2, hodnota pozemkov v Pečnianskom lese bude viac ako 72 miliónov eur. Je to dostatočné veľká kopa peňazí, aby sa z nej dali mnohé veci vybaviť. Mementom nám môže byť napríklad rezidencia Pavla Pašku v mestskom parku v Košiciach. Ako vidno z vyrúbaného lesa na Kolibe alebo z pripravovanej zmeny územného plánu v Stupave, keď sa chce, cestičky sa nájdu. Hlavne ak by sa na ministerstvo nebodaj vrátili tí istí ľudia, za ktorých sa tieto pochybné zámeny pozemkov uskutočnili.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Vyrúbaný les na bratislavskej Kolibe
Vyrúbaný les na bratislavskej Kolibe (zdroj: MARTIN VLAČIKY)

Pozadie prevodov hovorí za všetko (mnohé fakty pochádzajú z rozsudku Najvyššieho súdu v tejto veci):

  • Leto 2009: HZDS Vladimíra Mečiara sa rozhodlo vymeniť svojho ministra pôdohospodárstva Becíka. Nikto nevedel poriadne prečo (sám pán Fico to vtedy komentoval takto: „Ja pána Becíka považujem za dobrého ministra. Je to skutočný minister, ktorý vie, čo je pôdohospodárstvo...“). 16.9.2009 sa stal novým ministrom Vladimír Chovan.

  • 29.9.2009: Vladimír Chovan vymenoval za generálneho riaditeľa Lesov SR Alojza Riška (menovací dekrét).

  • 8.10.2009: prvá zmluva o zámene pozemkov v Stupave sa stáva právoplatnou, návrh na vklad je podaný na kataster.

  • 23.11.2009: Lesy SR podpisujú zmluvu o zámene pozemkov v Pečnianskom lese.

  • 24.11.2009: Ministerstvo pôdohospodárstva schvaľuje zámenu, na základe splnomocnenia ministra zo 16.9.2009 je podpísaný Ing. Vladimír Pavelka, vedúci služobného úradu ministerstva (po ministrovi najdôležitejšia funkcia na ministerstve) a zároveň krajský šéf HZDS v Žiline.

  • 27.11.2009: zmluvu o zámene pozemkov v Pečnianskom lese podpisuje nadobúdateľ pozemkov, občianske združenie Človek a strom – zmluva tak je právoplatná, leží ale v niekoho zásuvke.

  • Január 2010: z generálneho riaditeľstva Lesov SR vyhadzujú skupinu 50 zamestnancov, ktorí sa pridali k protestu ich kolegu Jána Mičovského proti tunelovaniu podniku.

  • Máj 2010: podľa neskoršieho vyjadrenia nového ministra si kancelária ministra Chovana dala za štátne peniaze vytlačiť letáky s nadpisom „Aj mladí volia HZDS“.

  • Jún 2010: na verejnosť presakujú informácie o pripravovanej zámene pozemkov Lesov SR pri jazere v Bratislave – Rusovciach. Vstup súkromníka sa nakoniec podarí zastaviť.

  • 12.6.2010: parlamentné voľby, Smer a SNS vidia, že sa im nepodarí zostaviť vládu, HZDS sa nedostalo do parlamentu. Do vymenovania novej vlády 9.7.2010 dosluhuje stará vláda Roberta Fica.

  • 22.6.2010: zmluva sa vyberá zo zásuvky a je podaný návrh na vklad do katastra pri pozemkoch Pečniansky les.

  • 24.6.2010: generálny riaditeľ Lesov SR Alojz Riško podpisuje zmluvy na zámenu pozemkov na Kolibe v Bratislave.

  • 30.6.2010: vedúci služobného úradu ministerstva Vladimír Pavelka schvaľuje zámeny pozemkov v Bratislave (Koliba a Devín), v Stupave a v Lozorne.

  • 2.7.2010: vedúci služobného úradu ministerstva posiela na kataster do Lučenca vyjadrenie, že súhlas na zámenu pozemkov v Pečnianskom lese podpísal v novembri 2009 na základe riadneho splnomocnenia ministra. Kataster totiž odmietol povoliť zmenu majiteľa, pretože k návrhu bolo pripojené splnomocnenie pre Vladimíra Pavelku č. 3514/2009-250 od ministra Vladimíra Chovana zo 16.9.2009 na „prevod vlastníctva majetku štátu hospodárskych zvierat“. Do katastra neskôr príde kópia iného splnomocnenia od ministra Vladimíra Chovana: má to isté registračné číslo (3514/2009-250), je z toho istého dátumu (16.9.2009), ale zrazu je už platné aj na schvaľovanie zmlúv o zámene pozemkov. Čo si o tom druhom splnomocnení myslieť? Bolo vyrobené dodatočne a antedatované či sa pri číslovaní pomýlili lajdácke sekretárky?

  • 12.7.2010: nová vláda Ivety Radičovej ruší všetky splnomocnenia a zámeny pozemkov. Podľa neskorších rozhodnutí súdov je však už na zastavenie prevodov neskoro.

Podľa môjho názoru si tieto fakty môžeme vysvetliť dvomi spôsobmi. Prvou možnosťou je, že vtedajší minister Vladimír Chovan o prevodoch vedel a podporoval ich. Predsa len začali krátko po jeho nástupe, a nástupe riaditeľa Lesov SR, ktorého vymenoval. Zmluvy schvaľoval vedúci služobného úradu (je to po ministrovi služobne najvyšší vedúci zamestnanec ministerstva), ktorého sám minister splnomocnil. Obaja boli nominanti Mečiarovho HZDS. Hoci sa správy o prevodoch objavovali na verejnosti, nič pre záchranu pozemkov zdá sa neurobil.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Druhou možnosťou je, že Vladimír Chovan si ako minister za celý čas vo funkcii nevšimol, že jeho podriadení mu pod nosom podpisujú zmluvy o prevodoch pozemkov v potenciálnej hodnote stoviek miliónov eur. Čo tiež nie je dobrý predpoklad na návrat do politiky.

Slovenská národná strana sa v poslednej dobe snaží o rehabilitáciu po temných rokoch pod vedením Jána Slotu. Podľa mňa však ide iba o akúsi plastickú operáciu. Stačí pohľad na predsedu a štyroch podpredsedov strany:

Andrej Danko: za prvej vlády Roberta Fica, keď bola Slotova SNS súčasťou vládnej koalície, sa stal členom dozornej rady viacerých podnikov s účasťou štátu: Západoslovenská energetika, a.s., BIONT, a.s., METRO Bratislava a.s., Slovenská záručná a rozvojová banka, a.s. Som presvedčená, že lukratívne posty v dozorných radách štátnych akcioviek sa žiaľ často dávajú za odmenu verným služobníkom politických strán.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Štefan Zelník: za vlády Vladimíra Mečiara v rokoch 1994-1998 bol štátnym tajomníkom ministerstva zdravotníctva. Vtedajšia vládna koalícia začala svoje pôsobenie slovami „Je po voľbách, zvyknite si“. Okrem divokej privatizácie nám táto vláda zanechala také perličky, akými sú Duckého zmenky či únos Michala Kováča príslušníkmi SIS. V rokoch 2006 až 2012 bol Zelník poslancom NR SR za Slotovu SNS.

Jaroslav Paška: za vlády Vladimíra Mečiara v rokoch 1993-1994 bol ministrom školstva, od roku 1994 až do roku 2014 bol poslanec NR SR respektíve Európskeho parlamentu za SNS pod vedením Jána Slotu/Anny Malíkovej. Dlhé roky bol vtedy aj podpredsedom strany.

Anton Hrnko: podpredseda SNS ako koaličnej strany za vlády Vladimíra Mečiara v rokoch 1993‑1994.

Vladimír Chovan: už poznáme.

Oproti iným možnostiam sa spojenie Smer – SNS po budúcoročných parlamentných voľbách niekedy vykresľuje ako pilier stability v dnešných pohnutých časoch. Stojí preto za pripomenutie, že vďaka „aktivitám“ nominantov SNS a ich postupnému vyhadzovaniu sme počas prvej vlády Roberta Fica mali troch ministrov výstavby a štyroch ministrov životného prostredia. Okrem toho sme mali aj štyroch ministrov pôdohospodárstva (súčasný podpredseda SNS Vladimír Chovan bol jedným z nich). Toto obdobie nám zanechalo kauzy ako nástenkový tender, emisie, popolček či pozemky okolo Jarovského ramena Dunaja. Doteraz nás straší aj súdny spor o sklad katastra nehnuteľností v Liptovskom Mikuláši: riaditeľ Geodetického a kartografického ústavu podpísal v roku 2008 v podstate nevypovedateľnú zmluvu na prenájom skladu na 100 rokov a nájomným viac ako 100 miliónov eur. V sklade sa ukladajú a prevádzajú do elektronickej podoby podklady ku konaniam na katastri, čiže zmluvy o predajoch bytov, domov, pozemkov, ktoré obsahujú množstvo citlivých osobných údajov. V budove sú tiež inštalované počítačové systémy ústavu. Obyvateľov Slovenska preto určite poteší, že na základe tejto kauzy dostal jeden bratislavský exekútor koncom minulého roka súdne poverenie na súpis vecí uložených v budove tejto štátnej inštitúcie. Firma s príznačným názvom Armagedon, s.r.o. si tak uplatňuje svoje záložné právo na obsah skladu. Súčasná vláda Roberta Fica o tejto skutočnosti i o riešení kauzy doteraz taktne mlčala. Ľudia na Slovensku ani naša príroda si takéto drancovanie nezaslúžia.

Veronika Remisova

Veronika Remisova

Bloger 
Politik Populárny bloger
  • Počet článkov:  92
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Poslankyňa parlamentu za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Poslankyňa miestneho zastupiteľstva Bratislava-Staré Mesto"…there is no path, paths are made by walking…" Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoBratislava - Staré MestoCestopisy a potulky

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu