Inovatívne truhly alebo prečo nemáme peniaze na cestovný ruch?

Autor: Veronika Remisova | 22.1.2013 o 0:19 | (upravené 22.1.2013 o 0:45) Karma článku: 13,14 | Prečítané:  1235x

Keď som písala blog o  bežkárskom zážitku na Donovaloch (Prečo k nám nechodia tisíce bežkárov ako k susedom do Rakúska), podnetné príspevky diskutujúcich ma inšpirovali k rozmýšľaniu, kde vlastne peniaze z eurofondov na turistický ruch miznú...

Na Operačný program Konkurencieschopnosť a Hospodársky rast, kam patrí aj turistický ruch, je do roku 2013 zazmluvnených 734 565 860 EUR (viac ako 22 miliárd korún). Prečo teda starosta obce Donovaly, Králiky... nemá na poriadny stroj na úpravu tratí, prípadne na plat jedného zamestnanca, ktorý by na ňom chodil?

Odpoveď je v zozname prijímateľov finančných prostriedkov z fondov EÚ v programovom období 2007 - 2013. Tam sa dočítame, že napríklad 1 292 267 EUR dostala firma SAMTREID, s.r.o. na hotel Hviezdoslav*** v Kežmarku (12 izieb = viac ako 120 000 eur na izbu). K informácii, prečo je milión na tento hotel nevyhnutný na rozvoj cestovného ruchu v Kežmarku - s priemernou obsadenosťou hotelov v okrese pod 20% - prípadne k zmysluplnému opisu projektu sa nemôžem dopracovať. Špecialitou hotela je aj organizácia karov, ako to ponúka na svojej internetovej stránke a v tom možno tkvie tajomstvo úspechu tohto projektu. Alebo spoločnosť  SYNOT GASTRO SLOVAKIA, s.r.o. na hotel Tatra Trenčín - 3 839 926 EUR. Ako uvádza oficiálna stránka  mesta Trenčín, v podkroví sa počíta s rozšírením ubytovacích kapacít o 11 luxusných izieb vytvorením VIP podlažia (aspoň, že tam je ten rímsky nápis). Alebo prístavba wellnes centra a prestavba hotela Bystrá za púhych 3 756 932 EUR, či  Hotel Partizán - Tále, ktorý zinkasoval 3 425 538 EUR.  Tiež turizmu prospešný a inklúzii nápomocný je aj Hotel Pltník v Pieninách. Okrem zanedbateľných 186 633 EUR, získal ešte aj podporu z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia vo výške 205 000 EUR. Projekt má vytvoriť 20 pracovných miest, ako uvádza oficiálna stránka ESF (letmý pohľad na stránku prezradí, že sú za ňou „mozgy" z Ministerstva práce a sociálnych vecí - v tejto súvislosti mi nedá nepripomenúť blog Rada Baťu: http://blog.etrend.sk/rado-bato/2007/03/07/viera-tomanova-je-mimozemstan/). Samotný hotel uvádza už len 10 miest. Hlavnými plánovanými aktivitami projektu bolo napríklad vyučovanie anglického jazyka. Škoda, že podnikatelia, ktorí sa neocitli na zozname šťastlivcov, musia kurzy angličtiny  znášať na vlastné náklady, a tiež za vlastné pristavovať bazény, welness centrá, rekonštrukcie, nadstavby... Takéto obrovské podpory pre vybrané individuálne zariadenia automaticky znevýhodňujú všetky ostatné v regióne a likvidujú férové podnikanie. Príznačné pre efektivitu prideľovania eurofondov na Slovensku je napríklad to, že počas programového obdobia 2007-2013 počet prenocovaní na Slovensku klesol z 21 na 16 miliónov a nezamestnanosť sa zvýšila z  11 % na 14,5 % (samozrejme pod nezamestnanosť sa podpísala aj kríza).

...A na ten môj  vysnívaný stroj na úpravu bežkárskych tratí, ktorý stojí okolo 11 000 EUR sa už neušlo.

Za takýchto okolností sa mi zdá najzmysluplnejší projekt „Obstaranie inovatívnych technológií na výrobu truhiel", ktorý dostal podporu 1 697 316 EUR. Keď ma z toho všetkého trafí šľak, aspoň budem ležať v poriadne urobenej, inovatívnej truhle. Keby ste ju aj vy potrebovali, tu je jej stránka: http://www.pohrebnictvo.sk/truhly-vyrabaju-uz-vyse-20-rokov/ („Trendom sú svetlé a oblé tvary")

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.


Už ste čítali?