Škoda tej KDH-ckej ješitnosti

Autor: Veronika Remisova | 26.1.2013 o 22:16 | (upravené 26.1.2013 o 22:21) Karma článku: 10,45 | Prečítané:  1475x

Program pána Procházku sa mi páči, pretože poukazuje na to, že náš štát treba od základov prekopať. Páči sa mi aj jeho snaha urobiť z KDH dynamickú stranu, stranu moderných a morálnych ľudí, ktorým ide o verejné dobro a hodnoty. Stranu bez stále tých istých, ktorí sa zo železnou pravidelnosťou vždy do toho parlamentu nakoniec dostanú, napriek klesajúcim preferenciám. Páči sa mi aj to, ako ide hlavou proti múru, a je mi sympatický aj alfa slogan „Silná spoločnosť, jednoduchý štát."

Tragédia KDH je však v tom, ako vždy zlyhá na osobnej ješitnosti. Svedčia o tom odchody jej popredných členov, rozpory vo vnútri strany, nesúdržnosť, nie príliš lichotivé vzájomné komentáre, dokonca v médiách. Vyjadrenie pána Procházku „Kvôli zmene štátu podľa vzoru Alfa som a budem v politike, a ak KDH nebude chcieť Alfu, nebude mať ani mňa, také jednoduché to je" je aj pre človeka veľmi pokornej nátury  silné vyjadrenie. Chápem jeho znechutenie, ale politika je aj o umení presvedčiť ľudí, motivovať ich, nadchnúť za svoju víziu. Lobovať, bojovať, presviedčať, biť sa. Individuálna expertíza a profesionalita je fajn, ale v politike to asi bez kritickej masy nejde. Bohužiaľ na našej politickej scéne  sa to najviac darí ľavicovým demagógom (a nielen na našej - napríklad Zeman alebo Hollande, ktorý ľuďom sľuboval podobné absurdné istoty, sú toho príkladom).

Základnou kresťanskou cnosťou je predsa pokora. Cnosť úzko spätá s kardinálnou cnosťou umiernenosti/miernosti/zdržanlivosti. Cnosť, vďaka ktorej človek pozná seba samého, takým akým skutočne je (sv. Bernard), a vzhľadom na svoje chyby (kto ich nemá?) nepestuje nemiernu pýchu a má o sebe pravdivý obraz. Nie som moralista, ale keďže v názve KDH priam vytŕča to „kresťansko-demokratické", človeka to zvádza ku komentárom v tomto duchu. Ani Rada KDH, ani členovia, ani pán Procházka takúto cnosť zatiaľ nepreukázali. Škoda, ľahšie by sme uverili slovám o spoločnosti založenej na hodnotách a morálke.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Fico vymenil 17 okresných predsedov, snem chce už v júli

Smer chce za podpredsedu parlamentu navrhnúť Juraja Blanára.

Komentár Zuzany Kepplovej

Urobme službu Kollárovým voličom

Matovič sa musí sústrediť.


Už ste čítali?