„Invalidi" bez chrbtovej kosti, či ako je našim invalidom sveta žiť

Autor: Veronika Remisova | 23.5.2013 o 11:38 | (upravené 23.5.2013 o 14:43) Karma článku: 18,54 | Prečítané:  17082x

Často prechádzam ráno okolo siedmej Jakubovým námestím v Bratislave. Prechádzka popri zaparkovaných autách pozdĺž námestia  je zaujímavým zážitkom. Na  parkovisku  dlhom približne 150 metrov je zaparkovaných niekoľko automobilov, ktorým za okienkom svieti parkovací preukaz pre osoby s  ťažkým zdravotným postihnutím. Napríklad obrovské luxusné BMW, nedávno malý športový Smart...

Jedna možnosť je, že na Jakubovom námestí sa s veľkou pravdepodobnosťou koncentrujú bohatí invalidi z celej Bratislavy a okolia, hoci vopred ľutujem osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá sa musí nasúkať do malého Smartu, kde by som mala problém nasadnúť aj ja, pomerne zdravý človek. (Pravdepodobne by ma seklo v krížoch a na preukaz by som mala nárok i ja...)

Druhá možnosť je, že na Jakubovom námestí neparkujú invalidi, ale... Tieto myšlienky hneď od začiatku vytesňujem z hlavy. Nedávny prieskum o Slovákoch síce tvrdí, že sú veľkí pesimisti, nechcem však v hlave prechovávať takéto podozrievavé a pesimistické nazeranie na Slovákov.

Až jedného dňa, pred budovou pošty zaparkovalo na mieste vyhradenom pre invalidov obrovské terénne auto a z neho vystúpil svalnatý a dobre oblečený mladík. Nekríval, nemal barle, nebol na vozíčku, zdalo sa mi, že celkom dobre videl - slepý nebol, duševné postihnutie neviem posúdiť, nie som odborník. Vybehol svižko po schodoch, po chvíľke bol naspäť, naštartoval ten svoj voz a spokojne odfrčal.

Začalo mi to vŕtať v hlave. Vari predsa? Hádam sa v našom štáte nekupčí už aj s invaliditou?! Vyhľadala som si príslušné ustanovenia, kde som sa dočítala, že:

Parkovací preukaz sa vyhotovuje fyzickej osobe, ak nie je schopná na rovnakom základe s ostatnými osobami a pri rešpektovaní jej prirodzenej dôstojnosti:

  • premiestniť sa k vozidlu verejnej hromadnej dopravy osôb a k prostriedku železničnej dopravy a späť
  • zvládnuť z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia inú situáciu vo vozidle verejnej hromadnej dopravy osôb a v prostriedku železničnej dopravy najmä z dôvodu poruchy správania pri duševných ochoreniach, vertebrobasilárnej insuficiencie s ťažkými závratmi, straty dvoch končatín, kardiopulmonálnej nedostatočnosti ťažkého stupňa alebo ťažkej poruchy sfinkterov

Parkovací preukaz sa smie na vozidle používať len v súvislosti s prepravou osoby, ktorá je jeho držiteľom. Ak sa vozidlo práve nepoužíva na tento účel, vodič je povinný parkovací preukaz odstrániť.

Jediným ospravedlnením pre týchto invalidných majiteľov áut je to, že majú ťažkú a nevyliečiteľnú  poruchu správania, a síce chronicky podvodnícky naturel, ktorý im nebráni kupčiť s čímkoľvek vrátane invalidity.

Odkaz pre pána Kaliňáka: vzhľadom na to, že štát by rád kontroloval už takmer všetko, vrátane pobytu v zahraničí, nemohol by skontrolovať aj našich duševných „invalidov"?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.


Už ste čítali?