Pojazdný cirkus Europarlamentu nás stojí milióny

Autor: Veronika Remisova | 4.4.2014 o 14:36 | (upravené 4.4.2014 o 14:58) Karma článku: 12,79 | Prečítané:  822x

Každý mesiac si europoslanci v Bruseli pobalia svoje kufre a kufríky plné dôležitých spisov a vydajú sa na štvordennú púť do francúzskeho mesta Štrasburg vzdialeného od Bruselu viac ako 400 kilometrov. Toto sťahovanie národov, nás ročne stojí 180 miliónov eur. S poslancami sa sťahujú ich asistenti a celý aparát, zástup, ktorý môže niekedy dosiahnuť až 8000 ľudí.

Do Štrasburgu chodia poslanci len na plenárne zasadnutia. Zvyšok času trávia v Bruseli, čiže celých 317 dní je budova prázdna a nevyužitá, napriek tomu sa však vykuruje, prípadne beží klimatizácia. Náklady na túto honosnú budovu v Štrasburgu predstavujú ďalších 600 miliónov eur.

Jediný, kto zo súčasného stavu profituje je Francúzsko, ktoré systematicky vetuje každý návrh na zrušenie sídla v Štrasburgu. Niet sa čomu sa diviť, veď Francúzsko má z tohto cirkusu 20 miliónov eur ročne. A to nevravím o tom, že v Štrasburgu si Francúzsko presadilo aj sídlo Európskeho súdu pre ľudské práva, Rady Európy a ďalších organizácií, ktoré zamestnávajú viac ako 5000 ľudí s nadpriemernými platmi a vysokou kúpnou silou. Počas plenárnych zasadnutí v Štrasburgu nie je možné zohnať hotel ani privát za rozumnú cenu. Šikovní hotelieri zdvihnú ceny v tomto období aj o 150%. Počet izieb stúpol z 1980 izieb v roku 1989 na súčasných 10 500 izieb a ani tie nestačia.

Tretie sídlo Európskeho parlamentu, ktoré z našich peňazí vydržiavame je v Luxemburgu, kde sídli sekretariát a prekladatelia. Z kapacitných dôvodov tu pred niekoľkými rokmi vyrástli ďalšie dve sklenené veže, práve pre prekladateľov. Faktúra za Luxemburg pre daňových poplatníkov? Ďalších 600 miliónov eur. Na rozdiel od Štrasburgu sú tieto budovy v prevádzke celý rok.

2. apríla bola vyhlásená kampaň kandidátov do Európskeho parlamentu za jediné sídlo Európskeho parlamentu. Dnes som podpísala petíciu s týmto znením, za ktorú sa budem zasadzovať:

"Ak budem zvolená do Európskeho parlamentu v máji 2014, budem pracovať na zefektívnení fungovania Európskeho parlamentu a žiadať koniec trom pracovným sídlam Parlamentu tak, aby sa jediným logickým sídlom stal Brusel."


Ako alternatívu môžem presadzovať aj Bratislavu, keďže v Belgicku a vo Francúzsku je už inštitúcií viac, ako dosť :-)

parlament.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.


Už ste čítali?