Pomóc, nebudú igelitky - môže za to zas Brusel!?

Autor: Veronika Remisova | 17.4.2014 o 21:00 | (upravené 17.4.2014 o 21:27) Karma článku: 9,07 | Prečítané:  1812x

Médiami práve prebehla správa, že Európska únia nám chce zakázať igelitové tašky a Brusel plánuje radikálny škrt v ich používaní. Nie som prívrženec zákazov a príkazov najmä nie „zhora", no myslím si, že politickej kultúre na Slovensku dlhodobo škodí takéto nepresné  informovanie o Európskej únii. Jediným, komu to vyhovuje sú naši politici - vždy predsa príde vhod, keď sa nájde niekto, na koho sa môžu vyhovoriť a zvaliť zodpovednosť.

Je jedno, čo si o igelitových taškách myslím. Ide mi o to, koho to bol nápad. Keď si otvoríte návrh smernice o znížení spotreby ľahkých plastových tašiek, dočítate sa, že v marci v roku 2011 sa zišla Rada pre životné prostredie - to znamená ministri životného prostredia všetkých členských krajín EÚ. Títo ministri, vrátane nášho slovenského, vyzvali Komisiu, aby pripravila opatrenia na zníženie spotreby plastových tašiek. Komisii trvalo 3 roky, kým vykonala všetko, čo od nej členské štáty chceli - analýzy, štúdie, štatistiky a verejné konzultácie. Len v priebehu verejných konzultácii dostala viac ako 15 500 odpovedí a názorov. Veľa roboty, veľa písačiek, veľa minutého papiera a peňazí (aj našich). Návrh smernice je na svete a o definitívnom schválení budú hlasovať zas len členské štáty a náš minister.

Väčšina nápadov, s ktorými „EÚ" prichádza, sa v skutočnosti rodí v Bratislave, Berlíne alebo v Paríži. Niektoré nápady sú fajn, iné „kreatívne" podnety z dielne členských štátov prinášajú len zbytočnú byrokraciu a príkazy, prípadne vyhovujú len niektorým krajinám.

V každom prípade, keď budeme chcieť nabudúce za niečo Brusel pochváliť, alebo naň nadávať, je dobré sa zamyslieť, či zdroj hnevu nesedí niekde bližšie - napríklad na ministerskej stoličke v Bratislave a spokojne sa usmieva popod fúzy.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kedy dostanete 13. a 14. plat? Fico podporil Dankov návrh

Koalícia sa zrejme dohodne na úľavách.

KOMENTÁRE

Kresťanstvo stojí v otázke homosexuality na križovatke

Neudržateľnou sa stala argumentácia Bibliou.

PLUS

Školákov učí jesť zdravo. Bez cukru či bielej múky

Niekdajší šéfkuchár v hoteli je teraz vedúcim školskej jedálne.


Už ste čítali?