Keď ponúkajú milión eur, treba ich zobrať

Autor: Veronika Remisova | 26.2.2015 o 8:40 | (upravené 26.5.2015 o 8:17) Karma článku: 7,60 | Prečítané:  1419x

Zastupiteľstvo mestskej časti Bratislava - Staré Mesto vo štvrtok 19.2.2015 odsúhlasilo pokračovanie projektov financovaných z eurofondov v rámci Integrovanej stratégie rozvoja mestských oblastí (ISRMO).

Podľa stratégie sa projekty museli týkať zóny Blumentál, preto boli vybrané tieto projekty: rekonštrukcia ZŠ Vazovova, obnova materských škôl Beskydská a Vazovova, rekonštrukcia denného stacionára Záhrebská a tiež obnova Kmeťovho námestia. V rámci toho istého balíka projektov realizuje bratislavská župa rekonštrukciu gymnázia Vazovova.

Na tieto projekty získa mestská časť zhruba 1,2 milióna eur z eurofondov. Spolufinancovanie mestskej časti bude len 5%,  čo je vzhľadom na celkový objem finančných prostriedkov zanedbateľná suma. Bratislava je relatívne bohatým regiónom, a preto môže eurofondy čerpať len v obmedzenej miere. Ešte špecifickejšie je Staré Mesto, ktorému sa darí získavať eurofondy len výnimočne.

Kvôli napätému časovému plánu (projekty treba vyúčtovať do konca decembra) sa starosta mestskej časti Radoslav Števčík k pokračovaniu projektov staval odmietavo. V tlačovej správe po hlasovaní zastupiteľstva pripúšťal možnosť, že sa projekty nestihnú a peniaze sa budú musieť vrátiť. Avšak v situácii, keď mesto dnes nemá dostatok prostriedkov na obnovu svojho majetku, by som považovala zrušenie projektov a zrieknutie sa viac ako milióna eur za veľkú chybu. Namiesto hľadania dôvodov, prečo sa projekty nedajú stihnúť načas, by malo vedenie mestskej časti zabrať a urobiť všetko preto, aby boli projekty úspešné. Výhodou by malo byť aj to, že súčasná zástupkyňa starostu Jana Španková v predchádzajúcom volebnom období pracovala na miestnom úrade na príprave týchto projektov. Držíme vedeniu mestskej časti palce a veríme, že koncom roka budú obnovené budovy slúžiť našim deťom, starším spoluobčanom i všetkým obyvateľom Starého Mesta.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?