Developer je Pán, občan si môže trhnúť nohou

Autor: Veronika Remisova | 27.4.2015 o 8:56 | (upravené 26.5.2015 o 8:17) Karma článku: 11,09 | Prečítané:  2095x

V Bratislave už desaťročie máme stavebný boom, skleneným škatuliam a drzým developerom sa darí lepšie ako kdekoľvek na svete. Čo si dovolia u nás by si v iných krajinách, kde platia zákony a ich vymáhateľnosť, nemohli dovoliť.

Nedávno začala firma HB Reavis pri autobusovej stanici stavať komplex TwinCity. Problémy začali, keď firma rozkopala Karadžičovu ulicu. Neskoro večer, keď skončili práce (majú povolenie stavať 24 hodín denne, 7 dní v týždni) len prekryli rozkopané diery kovovými platňami. Každé auto, ktoré v noci prechádzalo kovovými platňami spôsobovalo hluk, ktorý sa ozýval široko-ďaleko a nedalo sa pri ňom spať. Nešťastníci, ktorí mali spálne do ulice si to mohli hodiť.  Po opakovaných sťažnostiach obyvateľov na priľahlých uliciach Pán developer na noc odklonil dopravu do jedného pruhu. Samozrejme čakal na poslednú možnú chvíľu, kým sa rozkopávka bude chýliť ku koncu. Mimochodom, cestu po rozkopávke zaasfaltoval developer tak, že je celá hrboľatá a je len otázkou času, kedy sa tam spravia výtlky.

Po skončení peripetie s kovovými platňami sme sa  v jedno pekné ráno zobudili na pocit, že sa nachádzame v epicentre zemetrasenia. Postele sa triasli, poháriky nadskakovali, z plafóna v kúpeľni vypadol ventilátor...  Vydýchli sme si, všetko je v poriadku, to len Pán developer zabíja do zeme desaťmetrové pilóty, vari prestane. Keď však práce pokračovali niekoľko dní a na stropoch a stenách bytov sa začali objavovať trhliny a praskliny, kontaktovali sme spoločne s ďalšími obyvateľmi postupne všetky úrady, ktoré majú za stavbu zodpovednosť: mestskú časť Staré Mesto, primátora, stavebný úrad, regionálny úrad verejného  zdravotníctva (meranie vibrácií), samotného stavebníka. Samozrejme stavebník sa neozval, na úradoch síce telefón zdvíhali, ale k žiadnemu zlepšeniu nedošlo. Dokonca sme sa dozvedeli, že merania sú úplne zbytočné, pretože aj tak všetky stavby presahujú predpísané hladiny a ak by sa dodržiavali, nič by sa nemohlo v tejto republike postaviť. Nehovoriac o prašnosti,  okolie stavby je niekedy zahalené prašnou hmlou ako z filmu Interstellar. V susednom Rakúsku, aby aspoň trochu eliminovali nepríjemné dopady stavieb na obyvateľa, tak stavenisko polievajú. Na Slovenku v takýchto podmienkach žijú obyvatelia niekedy celé roky, pretože tu je predsa Pánom developer, úrady sú na okrasu  a občan si môže trhnúť nohou...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?