Ak chcete dať niekomu zarobiť „vlastnou hlavou“ dajte mu vyrobiť štúdiu

Autor: Veronika Remisova | 26.5.2015 o 8:54 | (upravené 28.5.2015 o 19:16) Karma článku: 16,02 | Prečítané:  7501x

Predstavte si, že žijete v mestskej časti, kde sa na chodníkoch povaľujú odpadky, nevysýpajú sa pravidelne koše, neopravujú výtlky. Niet peňazí na kultúru, škôlky, cyklotrasy či zeleň, no  pompézne sa objednajú „štúdie“.

Dňa 4. mája podpísala  táto mestská časť zmluvu na „Projekt prípravy Mestskej časti Bratislava - Staré Mesto na Predsedníctvo Slovenskej republiky v rade EÚ v roku 2016“ za 17 280 eur.  Štúdiu bude realizovať firma Progressive Ideas s. r. o., ktorá nemá zamestnancov a  podľa svojho vlastného opisu sa venuje týmto činnostiam: „Naša firma je zameraná na veľkoobchodný predaj rôzneho druhu tovaru, najmä na predaj kancelárskych potrieb, techniky a kávy...“ Okrem iného firma sa venuje aj zakladaniu eseročiek, čo má však ďaleko od nejakej analytickej činnosti.

No najpodstatnejším faktom na celej veci je, že štúdia je zbytočná. K danej veci sa starosta mestskej časti mohol stretnúť s predstaviteľmi ministerstva zahraničných vecí, kde existuje jeden celý odbor, ktorý sa venuje výlučne predsedníctvu Slovenska a z neho vyplývajúcim potrebám. Príprava predsedníctva je plne v kompetencii štátu, prípravné materiály sú vypracované, píšu sa siahodlhé správy, ktoré sa priebežne aktualizujú (zoznam už pripravených analýz tu). Jediné, čo mestská časť môže urobiť, je poctivo čistiť ulice, starať sa o parky, podporovať kultúru...  no na to však nebudú peniaze, pretože bude štúdia.

Druhou podobnou absurdnosťou je zmluva na štúdiu so spoločnosťou MIL SLOVAKIA na sumu 23 340 eur. Predmetom zmluvy je vypracovanie Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja (PHSR) mestskej časti. PHSR je potrebné vypracovať podľa platnej legislatívy najmä na čerpanie prostriedkov EÚ. Väčšina obcí aj miest už PHSR vypracovala na minulé programové obdobie. Ak chcete zistiť, ako vaša obec, mesto, alebo mestská časť hospodári s vašimi peniazmi, pozrite sa, ako naloží s touto štúdiou.

Šetrné mestá robia aktualizáciu PHSR vo svojej vlastnej réžii, prípadne len s čiastočnou pomocou externistov (napríklad mesto Zvolen). Iné mestské časti, ako napríklad Rača, dajú na aktualizáciu minimálnu sumu – 1500 eur, Nitriansky samosprávny kraj, ktorý ma takmer 700 000 obyvateľov vynaloží na štúdiu 9 996 eur. Mestská časť Bratislava - Staré Mesto, hoci už disponuje hotovou 200 stranovou štúdiou z predchádzajúceho obdobia, si objednala novú štúdiu, za 23 000 eur. Firma MIL SLOVAKIA s.r.o., ktorá bude štúdiu realizovať, nemá webovú stránku, nemá zamestnanca,  podľa obchodného registra sa venuje maloobchodu, veľkoobchodu, nehnuteľnostiam, prenájmom,  v registri účtovných závierok má poslednú účtovnú závierku z roku 2012, hoci poriadne firmy majú závierky aj z r. 2014. Väčšinu textu bude môcť firma rovno skopírovať zo štúdie za predchádzajúce obdobie, pretože na faktoch ako „v 1. storočí p.n.l sa tu usadili Kelti a postavili si oppidum“ sa za posledných pár rokov veľa toho nezmenilo.

Dané zákazky boli samozrejme podlimitné (teda do výšky 20 000 eur bez DPH), a výherca sa vyberal  formou prieskumu trhu – to znamená, že mestská časť oslovila niekoľko firiem a vypýtala od nich ponuky. Nájsť firmu, ktorá nemá ani webovú stránku a venuje sa nehnuteľnostiam, vyžadovalo priam detektívne úsilie. Neviem si predstaviť, ako to zodpovední činitelia na úrade urobili: náhodne si otvorili zlaté stránky a vybrali prvú firmu, ktorá im padla do oka? Alebo... žeby ju niekto odporučil?

Aktualizácia po miestnom zastupiteľstve 26. mája: pán starosta sľúbil zmluvy preveriť. Pán prednosta úradu povedal, že firmy našiel na zozname, ktorý bol na úrade z čias obstarávania starého Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja. Ten sa objednával niekedy koncom roka 2007, začiatkom roka 2008. Na miestnom úrade majú zdá sa stroj času: jedna z vybraných firiem vznikla v júni 2008 a druhá až v roku 2012. Charakteristika firmy ako predajcu kávy sa po mojom príspevku v zastupiteľstve z reklamných portálov stratila, no stále je dostupná v google cache tu alebo tu – kým ju nevymažú. (28. mája: google cache už vymazali, ale na ukážku dávam dole fotky expertov na "predaj kávy")

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Zmenili sme ekonomiku aj zákony, ale nezmenili sme myslenie

O Novembri 89 s jednou z hlavných tvárí.

Spievali slobode. Ale koho to zaujímalo?

Úrad vlády zorganizoval Galavečer 30 rokov slobody.


Už ste čítali?