Informatizácia štátu a eurofondy – museli sme vyhodiť miliardu eur von oknom?

Autor: Veronika Remisova | 4.12.2015 o 20:51 | Karma článku: 18,92 | Prečítané:  6693x

Minúť miliardu eur z eurofondov na informatizáciu nám nekázal Brusel. Bolo to rozhodnutie našich politikov. Možno v dobrej viere posunúť krajinu dopredu. A možno preto, že z IT sa dá dnes uliať viac, ako z iných projektov.

V ostatných týždňoch sa intenzívne debatuje o informatizácii služieb štátu. Z eurofondov sme na projekty (napríklad www.slovensko.sk) minuli skoro miliardu eur, no výsledky zatiaľ akosi nevidno. Väčšina IT odborníkov hovorí o všadeprítomnej korupcii a diletantstve. Príkladom môže byť iniciatíva slovensko.digital alebo zbežné porovnanie elektronických služieb štátu na Slovensku a v Estónsku. Mnohí sa sťažujú, že miliarda eur na informatizáciu bola pre krajinu priveľkým balíkom a časť viny pripisujú aj Bruselu. Za to, že nám miliardu na informatizáciu pridelil. Neboli sme na taký objem peňazí pripravení. Pri kapacite našich IT firiem sa obrovský balík nedá za 7-ročné eurofondové obdobie rozumne minúť. Pri hrubej mzde napríklad 1 600 eur by z miliardy mohlo celých sedem rokov pracovať viac ako 5 500 informatikov. Eurofondy 2007-2013 môžeme míňať až do konca tohto roka, no vzhľadom na tradične pomalý rozbeh na začiatku obdobia na samotnú realizáciu projektov neostáva viac ako sedem rokov. V začínajúcom novom programovom období eurofondov (2014-2020) sa chystáme v informačných technológiách utopiť ďalšiu miliardu, hoci napríklad spomínané Estónsko malo na kompletne elektronickú agendu štátu rádovo nižšie náklady.

V diskusiách sa často objavuje argument, že keď už Slovensko z Bruselu peniaze na informatizáciu dostalo, muselo niečo s nimi urobiť. Vždy to je vraj lepšie, akoby peniaze mali prepadnúť. Problém je, že Európska únia eurofondy takýmto spôsobom nerozdeľuje. Krajiny si na začiatku dohodnú spolu nejaké priority. Národné vlády potom navrhnú štruktúru operačných programov a rozdelenie financií. Po diskusii s Bruselom a zapracovaní pripomienok sú operačné programy schválené a naša vláda začne vyberať projekty. Prvá vláda Roberta Fica (Smer+SNS+HZDS) schválila návrh operačných programov pre obdobie 2007-2013 6. decembra 2006. Súčasťou bol aj operačný program Informatizácia spoločnosti, ktorého globálnym cieľom bolo „vytvorenie inkluzívnej informačnej spoločnosti ako prostriedku pre rozvoj vysoko výkonnej vedomostnej ekonomiky“. Európska komisia návrh neskôr schválila, jej hlavnou pripomienkou bol nedostatočný objem finančných prostriedkov pri programe Životné prostredie.

Minúť skoro miliardu na informatizáciu sa rozhodla naša vláda sama, a preto musí niesť zodpovednosť za jej využitie. V susednej Českej republike žiadny špeciálny eurofondový program na informatizáciu nemali. V Estónsku dali v eurofondovom období 2007-2013 na informatizáciu 63,9 milióna eur. No kým u nás nefunguje skoro nič, v Estónsku funguje skoro všetko. Kiež by sme aj na Slovensku radšej eurofondy minuli tam, kde ich vieme využiť zmysluplne. A nie tam, kde sa najľahšie ulievajú peniaze do súkromného vrecka. Možností, kde sa dajú rozumne investovať eurofondy máme dosť - stačí sa pozrieť na naše školy, nemocnice či cesty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vodohospodári ukázali pokazené vnútornosti vzácneho jazera

Zistili sme, prečo zostal tajch pod Štiavnicou bez vody.

DNES PÍŠE MATIA LENICKÁ

Veľká noc ako sviatky sadizmu

Už len obliecť ženy do latexu.


Už ste čítali?