Vianočný "darček" pre učiteľov – 20 miliónov eur na aktualizáciu digitálneho učiva

Autor: Veronika Remisova | 12.1.2016 o 19:32 | (upravené 12.1.2016 o 20:47) Karma článku: 18,20 | Prečítané:  5430x

Vládna strana ostatné mesiace vyhadzuje desiatky miliónov eur na rôzne projekty v oblasti informačných technológií, ktoré sú často zbytočné. Ukážku z digitálneho učiva sa naozaj oplatí pozrieť.

Tesne pred Vianocami vláda podpísala zmluvu na aktualizáciu digitálneho učiva s nadnárodnou firmou za 19 775 659 eur. Niežeby digitálny obsah pre učiteľov nebolo treba. No kupovať digitálny obsah napríklad pre materské školy, keď naši nastupujúci učitelia zarábajú menej ako ich kolegovia v Kolumbii, Čile alebo v Turecku, je absurdné.

Minister školstva Juraj Draxler opakovane odkázal učiteľom, že ich požiadavky na zvýšenie platov sú nereálne a nepáči sa mu forma, akou učitelia komunikujú smerom k ministerstvu. Takisto vylúčil zvýšenie rozpočtu pre školy, ktoré žiadali učitelia. No na druhej strane neváha minúť 20 miliónov eur za aktualizáciu digitálneho učiva, vrátane dodávky digitálneho učiva pre materské školy.

Ako matka malého dieťaťa môžem povedať, že vôbec netúžim po tom, aby si moje dieťa v materskej škole ťukalo do tabletu, prípadne civelo na obrazovku. Chcela by som, aby v materskej škole malo motivované, milé učiteľky, ktoré sú adekvátne zaplatené a  okrem povinných aktivít majú aj dosť nadšenia, aby zobrali deti napríklad do prírodovedného múzea, do bábkového divadla, alebo jednoducho do parku. Stovky odborných štúdii hovoria o tom, že kvalita učiteľa vplýva na výsledky dosahované vo vzdelávaní  viac, ako počet žiakov v triede, učebné osnovy, digitálny alebo iný obsah, prípadne vybavenie školy. Kvalitný učiteľ dokáže aj bez takejto animácie (príklad digitálneho učiva z projektu) naučiť deti mať rád prírodu a vzbudiť (teda neudusiť) v nich detskú zvedavosť a záujem o svet okolo. 

Na záver by som vyzdvihla, že vláda sa správa veľmi férovo. Učiteľom i nadnárodnej firme platí rovnako: "IT školiteľ" v zmluve - 600 eur na deň (posledná strana zmluvy) -  Učiteľ informatiky v škole - 600 eur na mesiac :-(

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Do redakcií poslali nahrávku Gorily, má takmer 39 hodín

Nahrávka má 39 hodín a dva gigabajty.

Vyšetrovateľ Gorily: Viem, čo som na nahrávke počul

Nahrávka nám môže pomôcť, hovorí Kyselica.


Už ste čítali?