Štedrovečerné milióny idú aj do firmy spojenej s údajnými akcionármi strany Smer

Autor: Veronika Remisova | 21.1.2016 o 12:55 | (upravené 21.1.2016 o 13:10) Karma článku: 14,30 | Prečítané:  10620x

Strana Smer sa po vzore predsedu pridŕža kresťanských tradícií. Na Štedrý deň dala darček aj rodine ľudí považovaných za akcionárov strany. Zmluva za dva milióny rieši také zásadné zmeny IT systému, ako pitný režim zamestnancov.

Ak nejaká štátna zmluva nadobudne účinnosť 24.12., treba sa mať na pozore. Všetci vieme, aké ľudoprázdne sú kancelárie úradníkov tesne pred Vianocami. Jednou z takých zmlúv je aj zmluva na úpravu informačného systému ministerstva vnútra. Je postavená tak výhodne pre štát, že kvôli právam duševného vlastníctva môžu informačný systém upravovať stále dookola iba tie isté firmy. Ak v ňom chce štát urobiť zmenu (čo vzhľadom na zmeny zákonov potrebuje robiť často), musí akceptovať v podstate akúkoľvek cenu. V zmluve sa totiž píše: „Objednávateľ nesmie bez predchádzajúceho písomného súhlasu Zhotoviteľa umožniť prístup k dôverným informáciám ani k Softvéru samotnému tretej osobe...“.

Za takmer dva milióny eur majú dodávatelia zapracovať 15 zmien informačného systému (pôvodne dodaného na základe zmluvy z čias prvej vlády Roberta Fica). Napríklad: Spracovanie skrátených pracovných úväzkov, Valorizácia platov, Kúpeľná starostlivosť - preventívna rehabilitácia, Príplatok za rovnomernosť, Stravné lístky, Stravné lístky - Pitný režim... Zmluva je na štyri mesiace, no vzhľadom na vianočné dovolenky a testovanie na ministerstve budú na nej robiť pracovníci dodávateľa možno 3 mesiace. Pri priemerných nákladoch na zamestnanca 2 500 eur mesačne by tak mohlo za hodnotu zmluvy v kuse pracovať 220 informatikov. Osobne odhadujem, že ich bude pracovať 20.

Väčšinu prác (vo finančnom vyjadrení) dodá podľa zmluvy spoločnosť DWC Slovakia a.s. Firma sa okrem iných štátnych zákaziek spomína aj ako subdodávateľ daňového informačného systému za 100 miliónov eur. Podľa účtovnej uzávierky v nej minimálne na konci roku 2013 vlastnil veľký podiel Jozef Brhel. Pravdepodobne ide o človeka, ktorého údajný spis Gorila označuje za jedného z piatich „akcionárov“ strany Smer. Alebo o Brhelovho syna, ktorý je zároveň zať Juraja Širokého, ďalšieho údajného akcionára strany Smer. Od konca roku 2013 sa nemenili členovia dozornej rady firmy a je tak veľmi pravdepodobné, že sa nezmenili ani hlavní akcionári.

DWC - akcionár Brhel

Informačný systém ministerstva vnútra je pekným príkladom, ako by sa IT projekty v štátnej správe nemali robiť. Návrhy na zlepšenie už priniesli odborníci z iniciatívy slovensko.digital. Stačí, aby si ich pán minister prečítal, možno mu to pomôže.  Ľudia si zaslúžia istoty. Ale určite nie istotu, že každý týždeň nám prinesie nejakú podivnú kauzu vedúcu k oligarchom v pozadí strany Smer.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?