Štát platí Pente milióny za zdravotnú službu

Autor: Veronika Remisova | 1.3.2016 o 8:48 | Karma článku: 14,20 | Prečítané:  9904x

„Ja mám finančné skupiny asi tak rád ako koza nôž - vy to dobre viete. A proti finančným skupinám sme zasiahli veľmi tvrdo, napríklad v prípade slovenského zdravotníctva...“, povedal kedysi pán Fico.

V praxi to tak však nevyzerá. Napríklad Finančná správa, teda daňové úrady a colníci – väčšina jej zamestnancov pracuje v kancelárii. Napriek tomu táto štátna organizácia platí finančnej skupine Penta (jej firme ProCare) každý rok okolo 1,2 milióna eur. Za pracovnú zdravotnú službu a prehliadky svojich zamestnancov – na jedného asi 120 eur. Na porovnanie všeobecný lekár dostane za celoročnú starostlivosť o pacienta za rok okolo 25 eur. Zhruba 1,1 milióna eur platí Pente aj štátna pošta. A rôznych štátnych organizácii, ktoré si zdravotnú službu objednávajú od Penty, je oveľa viac.

Pracovná zdravotná služby je jednou z „najobľúbenejších“ povinností, ktorou náš milý štát podporuje podnikanie. Podrobiť sa jej musia všetci, vrátane kancelárskych pracovníkov. A nielen pracovníkov, podľa zákona si musia službu objednávať aj živnostníci, ktorí robia práce zaradené v tretej a štvrtej kategórii (napríklad geodet, obkladač či murár). Pochybujem, že im to okrem kopy papierov prinesie nejaký osoh. Stačí sa pozrieť, v akých podmienkach niekedy pracujú stavbári či ľudia v priemysle a je zrejmé, že zdravotná služba slúži skôr ako alibi, ak sa niečo stane či človek ochorie.

Pracovnú zdravotnú službu musíme mať podľa európskej smernice. No žiadna smernica nehovorí o tom, že podmienky výkonu služby treba nastaviť tak komplikovane, že si ju väčšina zamestnávateľov objednáva od špecializovaných firiem. Zhodou okolností zo systému profituje aj skupina Penta. Vláda sa na európske smernice vyhovára často a rada. No ako v mnohých iných prípadoch, zdrojom problémov nie je ani tak smernica, ako jej prehnané uplatňovanie naším parlamentom. Napríklad:

Smernica: „zamestnávateľ určí jedného alebo viacerých pracovníkov, aby vykonávali činnosti súvisiace s ochranou a prevenciou pred ohrozením pri práci v podniku... určení pracovníci musia mať potrebné schopnosti a potrebné prostriedky“. Čiže napríklad pri brigádnikovi, ktorý vkladá papiere do obálky, by stačil skúsený kolega z oddelenia.

Náš zákon: Ak má zamestnávateľ aj pracovníkov v kategórii 3 (napríklad obkladač, murár alebo geodet...) a chce si zabezpečovať službu sám, musí mať aj minimálny tím. Minimálny tím tvoria lekár so špecializáciou v špecializačnom odbore pracovné lekárstvo, špecializačnom odbore klinické pracovné lekárstvo a klinická toxikológia....

Smernica: Opatrenia majú byť také, aby každý pracovník, ak si to želá, mohol byť v pravidelných intervaloch pod zdravotným dohľadom.

Náš zákon: Prehliadky sú povinné aj pre samostatných živnostníkov, každé dva roky, ak sú v kategórii prác 3 alebo 4, pokuta je od 150 eur do 200 tisíc eur.

Smernica: Zdravotný dohľad sa môže poskytovať ako súčasť vnútroštátneho zdravotného systému. Mohli by to teda byť napríklad všeobecní lekári.

Náš zákon: Prehliadky pre kategórie 3 a 4 nemôžu vykonávať obyčajní všeobecní lekári, iba lekári v rámci pracovnej služby.

Štát namiesto toho, aby sa snažil pritiahnuť ľudí na preventívne prehliadky k všeobecnému lekárovi (chodí tam iba okolo 20 % dospelých), vymyslí si nové prehliadky v pracovnej službe. A namiesto toho, aby vláda bojovala v Bruseli za lepšie smernice, ktoré zjednodušujú život podnikateľom na Slovensku, naši ministri za ne v Bruseli pekne zahlasujú a hneď po vystúpení z lietadla ich začnú kritizovať a zvaľovať vinu na Brusel. A keď smernicu premietnu do našich právnych predpisov, ešte ju „vylepšia“ a naváľajú na ľudí povinnosti navyše, ktoré smernica ani nevyžaduje. Myslím, že ak Robert Fico niečo chráni, tak zas len biznis pre skupiny oligarchov v pozadí strany.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?