Podporujme tých, čo radi zbierajú úrodu, nie tých, čo radi zbierajú peniaze

Autor: Veronika Remisova | 10.5.2016 o 8:30 | (upravené 10.5.2016 o 10:38) Karma článku: 13,66 | Prečítané:  7471x

Pred niekoľkými dňami sme boli na víkend v horách v Rakúsku. Našli sme si malý apartmán na rodinnej farme, cenovo podobný ako apartmány v Tatrách.

Žiadne eurofondové dotácie, a predsa región žil turizmom a ubytovacie zariadenia boli plne obsadené.

Samotný život na farme mal ďaleko od hipsterských predstáv mestského človeka... Doteraz sme si mysleli, že vstávame extra zavčasu, no domáci na farme už od 5.00 začali  robiť okolo hospodárstva. Od siedmej sa okolo nich motali aj ich dvaja malí chalani. V montérkach, vyzbrojení lopatkou, trhali burinu, starali sa o zajace, kŕmili kozy, obriadili koňa... Čochvíľa sa k nim pridala babka s dedkom. Babka s barlami síce len kibicovala, no dedko sa ešte preháňal po poli na traktore. Domáca pani nám ráno ponúkla výrobky z farmy, kúpili sme si liter čerstvého mlieka (70 centov/l), domáci jogurt (1,50 eur/liter), vajcia (20 centov/ks). Mliekom a jogurtom táto rodina zásobuje aj okolité obchodíky. Náš syn sa priplichtil k chlapcom a spolu začali niečo majstrovať. My sme sa zatiaľ dali s domácimi do reči. Rodina obrába farmu už tretiu generáciu,  postupne prerobili starý dom a pristavili z ušetrených peňazí ubytovacie zariadenie s niekoľkými apartmánmi. V sezóne sú plne obsadení, ale turistov mávajú pravidelne aj cez víkendy. Na dovolenku nechodia,  pretože o návštevníkov by sa počas sezóny nemal kto postarať a museli by nájsť niekoho, kto by si zobral na starosť celé hospodárstvo. Mimo sezóny zas starší chlapec chodí do školy. Ale nesťažujú sa, pretože v prírode sú vlastne celý deň. Veľa investícií si vyžadujú rôzne poľnohospodárske stroje, ako napríklad traktor s vlečkou, no tie sa im po čase vrátia. Neskoro večer, keď sme po túre popíjali na balkóne čaj, domáci ešte usilovne dojili kravy a kydali hnoj v maštali. Život na farme utíchol až po desiatej večer.

Nedávno  som písala, ako ministerstvo pôdohospodárstva rozdelilo 60 miliónov eur na „rozvoj vidieka“. Tieto peniaze išli rôznym súkromníkom na penzióny, luxusné wellness zariadenia, chaty (viac TU). Z viac ako 70 pridelených dotácií, ktoré som analyzovala, len zanedbateľná časť boli ľudia, ktorí v danom regióne podnikajú v agroturistike, prípadne vlastnia nejaké malé hospodárstvo. Často to boli firmy z Bratislavy,  rôzni špekulanti, ktorí využívajú eurofondy len ako peniaze zadarmo, ktorými si zveľaďujú majetok a stavajú predražené ubytovacie zariadenia za milióny verejných eur. Na Slovensku nechýbajú ubytovacie zariadenia, tých máme až-až s nízkou priemernou obsadenosťou aj v takých prémiových lokalitách ako Vysoké Tatry. Chýba nám práve sieť malých podnikateľov v poľnohospodárstve, ktorí by rozvíjali to, čo cestovný ruch v Rakúsku robí jedinečným – malé rodinné hospodárstva a farmy. Príjemcovia, ktorým naša vláda práve rozdáva miliónové dotácie sú pre rozvoj vidieka bezcenní. Práca na farme je drina a pochybujem, že ľudia z firmy, ktorá sa zaoberá reklamou a dostala miliónovú dotáciu na penzión, budú robiť od svitu do mrku v maštali alebo na poli. V Čechách je podobný typ podpory v rámci rozvoja vidieka obmedzený len na ľudí, čo už podnikajú v poľnohospodárstve a miera spolufinancovania je odstupňovaná podľa veľkosti podniku.

Na Slovensku sú pritom ľudia, ktorí majú radi pôdu a dokážu priniesť pridanú hodnotu do cestovného ruchu. Našich maloroľníkov vyhubil komunizmus, no takýmito nerozumnými dotáciami zas len podporujeme nie pracovitých ľudí, ale tých, čo chcú zbierať úrodu bez toho, aby niečo zasadili.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?