Ako minister Kaliňák obchoduje so schránkovými firmami

Autor: Veronika Remisova | 29.6.2016 o 13:54 | Karma článku: 11,63 | Prečítané:  18606x

Schránkové firmy nie sú nelegálne. Je ale otázka morálky, či by s nimi mali podnikať minister financií a minister vnútra.

Osobitne tej vlády, ktorej predseda o schránkových firmách vyhlásil, že „...je obrovské množstvo rôznych skrytých firiem, za ktorými sú skryté všelijaké postavičky, postavy a postaviská. Záleží od toho či sa bavíme o silnejších, slabších alebo o super silných ľuďoch, ktorí nechcú byť videní za všelijakými kšeftami...“ (pán Fico, jún 2012).

Firma Bratislava trade center podniká aj na pozemkoch, ktoré kedysi patrili štátnemu podniku Kovošrot, sprivatizovanému za vlády HZDS a SNS v polovici deväťdesiatych rokov. Pomerne rýchlo skrachoval, štát sa k všetkým svojim peniazom za podnik nedostal a časť majetku skončila práve v spoločnosti Bratislava trade center. Kauzu vyšetrovala polícia, no „všetko prebehlo v súlade so zákonom“. V roku 2002 spoločnosť prostredníctvom inej spoločnosti vlastnil vtedajší poslanec NR SR za stranu Smer Robert Kaliňák. V roku 2006 už okrem ministrov Kaliňáka a Počiatka vlastnila väčšinu spoločnosti luxemburská schránková firma C.O.M.I. Holding, za ktorou je podľa zistení www.aktuality.sk syn údajného mecenáša strany Smer Jozefa Brhela. Toho Jozefa Brhela, ktorý sa pravidelne spomína v súvislosti so stomiliónovými zákazkami od štátu. V roku 2008 vlastnili časť akcií od luxemburskej firmy naspäť ministri Kaliňák a Počiatek a časť prešla na anglickú schránkovú firmu Belfour investments. V roku 2012 už vlastnil firmu iba minister Počiatek a Robert Pintér, ktorý je u Kaliňáka na ministerstve generálny riaditeľ sekcie majetku a Kaliňák z neho urobil policajta so všetkými prislúchajúcimi výhodami. Ktovie, ako je to dnes. Bez ohľadu na papierového majiteľa má spoločnosť od roku 2002 rovnakú dozornú radu a predsedom predstavenstva je stále pán Turčan, sused ministra Kaliňáka. Je viac ako podozrivé, že pán minister Kaliňák (aj s ministrom Počiatkom) si prehadzovali akcie medzi schránkovými firmami. Schránkové firmy zväčša slúžia na zakrytie vlastníctva, alebo znižovanie daní a rozhodne by so schránkami nemal obchodovať vrcholový politik. Takéto obchody dokazujú úroveň politickej kultúry pána Kaliňáka, ktorý na svojom poste už dávno nemal byť.

http://remisova.sk/wp-content/uploads/2016/06/Bratislava-trade-center-akcionari_2.pdf

Ďalšou zaujímavou firmou je firma Hesit, a.s. Tesne pred alebo po voľbách v roku 2010 (dátum podpisu ministra na zmluve chýba) s ňou minister Kaliňák podpísal miliónovú zmluvu na opravu policajnej ubytovne v Pezinku. Zákazka bola pripravená tak kvalitne, že k nej museli byť neskôr urobené štyri dodatky zvyšujúce cenu o státisíce eur. Oficiálnym majiteľom je človek s trvalým bydliskom v paneláku v bratislavskej Dúbravke. Firma však bola hlavným dodávateľom stavby Five Star Residence. Aj stavby komplexu Bonaparte. Až do prevalenia kauzy ministra Kaliňáka sídlila na adrese Tupého 25/A, čo je bytový dom. Jedna z poštových schránok vyzerá takto:

Internetovú stránku hesit.eu registroval istý pán Peter Bašternák. A na ostatnej účtovnej závierke si firma udáva číslo 02/54415054. To isté číslo je vo viacerých prípadoch uvedené ako kontakt na firmu KLM Group, s.r.o., ktorá tiež sídli na Tupého 25/A a jej majiteľmi sú aj Bašternák a Kaliňákov sused Turčan.

Po Mariánovi Kočnerovi a Ladislavovi Bašternákovi objavila kvality tejto spoločnosti aj mestská časť Bratislava-Staré Mesto, ktorá s ňou na základe rokovacieho konania uzavrela začiatkom roka zmluvu na opravu strechy na základnej škole Hlboká cesta.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Do redakcií poslali nahrávku Gorily, má takmer 39 hodín

Nahrávka má 39 hodín a dva gigabajty.

Vyšetrovateľ Gorily: Viem, čo som na nahrávke počul

Nahrávka nám môže pomôcť, hovorí Kyselica.


Už ste čítali?