Mikuláš bol pre niekoho štedrý – rozdával aj zákazky na štúdie

Autor: Veronika Remisova | 17.12.2016 o 9:54 | (upravené 17.12.2016 o 20:56) Karma článku: 8,40 | Prečítané:  1934x

Blíži sa koniec roka a niektorým štátnym organizáciám pravdepodobne ostali na účte peniaze, s ktorými nevedia čo robiť. Overenou klasikou ako ich rýchlo minúť je  objednať si „štúdie“.

Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV) je rozpočtovou organizáciou ministerstva školstva a mal by sa zaoberať podporou a skvalitnením vzdelávania na stredných odborných školách, prípravou koncepčných materiálov a poradenskými službami. 6.decembra na Mikuláša vypísal ŠIOV súťaž návrhov a 16. decembra uzavrel následne zmluvu na "Vypracovanie analýzy rozhodovacieho procesu pri výbere štúdia/kvalifikácie", za ktorú má zaplatiť 23 460 eur. Štúdiu má vypracovať firma ACTLY s.r.o., ktorú spoluvlastní bývalá starostka bratislavského Starého Mesta a funkcionárka SDKÚ Tatiana Rosová.

Zadanie štúdie je pomerne rozsiahle, pretože má skúmať na základe čoho sa žiaci rozhodujú pre výber školy, faktory, ktoré ovplyvňujú rodičov pri výbere kvalifikácie, postoj zamestnávateľov, a pod. Na túto analýzu má však firma presne 10 pracovných dní, výsledky štúdie musí totiž odovzdať do 31. decembra.

Pochybujem, že za 10 dní sa dá naplniť takéto rozsiahle zadanie. Na dosiahnutie výsledkov, ktoré budú mať nejaký zmysel pre zlepšenie odborného školstva by sa mali zorganizovať fokusové skupiny (žiaci, rodičia, zamestnávatelia) alebo nejaký reprezentatívny prieskum s následnou analýzou. Za necelé dva týždne sa niečo podobné dá stihnúť len ťažko.

Druhým problémom je systém zadávania takýchto zákaziek. Prečo si štátna rozpočtová organizácia objednáva výskum od nejakej firmy, keď tu máme Slovenskú akadémiu vied, ktorá ledva prežíva, pretože je dlhodobo finančne poddimenzovaná. V Akadémii vied pracujú seriózni a overení výskumníci a určite by dokázali takéto  zadanie profesionálne a excelentne spracovať.  ŠIOV dá viac ako 23 000 eur nejakej firme za 10 dní roboty (je otázne akej kvality), v Slovenskej akadémii vied by táto suma pokryla dva roky plat jedného výskumníka.

Takisto by malo skončiť nezmyselné koncoročné rozdávanie darčekov v zmysle hesla „len nech nám na konci roka neostanú peniaze, pretože si tam hore budú myslieť, že ich máme veľa a nabudúce dostaneme menej.“ Za seba a za daňových poplatníkov hovorím, radšej menej, ako ich na konci roka vyhodiť na nezmysly.

Ministrovi školstva podávam interpeláciu a žiadam ho, aby sa takéto prípady do budúcna neopakovali. A som teda veľmi zvedavá na štúdiu, ktorá podľa tejto zmluvy vznikne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Šéfka úradu, ktorý straší investigatívcov pokutou, pracovala pre Kočnera

Video zachytáva, ako Kočner inštaluje tajnú kameru v kancelárii generálneho prokurátora.

Dobré ráno

Dobré ráno: Hľadá sa nový premiér. Zn.: OĽaNO

Ako by mohla vyzerať opozičná vláda.

Stĺpček Petra Schutza

Ďalšia v poradí, ktorú vyplavila Kočnera knižnica

Video nie je problém, tým sú vyhrážky novinárom.


Už ste čítali?