Kauza úplatky v Pôdohospodárskej agentúre: nie jeden úradník, ale chorý systém

Autor: Veronika Remisova | 27.2.2017 o 14:14 | (upravené 1.3.2017 o 14:45) Karma článku: 12,07 | Prečítané:  11176x

Robert Fico sa snaží vytvoriť dymovú clonu, pretože hlavným problémom Slovenska nie sú úplatky od normálnych ľudí, ale miliónové kšefty s politickým krytím alebo zlyhávanie systému, ktorý je podhubím pre korupciu.

Pán Fico v piatok triumfálne ukazoval prípad odhaleného úradníka, ktorý bral úplatky na Pôdohospodárskej platobnej agentúre. Je smutné, že úradníka neodhalili kontrolné mechanizmy štátu – napríklad vnútorná kontrola na platobnej agentúre, ale musel na jeho korupčné správanie upozorniť jeden statočný predseda družstva. Prípad, na ktorý chceme poukázať je exemplárnym prípadom nekompetentnosti a babráctva manažovania eurofondov na štátnej Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA), ak nie rovno príkladom zlého úmyslu.

V dôsledku veternej smršte Pôdohospodárska platobná agentúra vypísala výzvu, ktorá mala riešiť obnovu poškodených lesov. Celkovo bolo na výzvu v regiónoch mimo bratislavského kraja vyčlenených 19,3 milióna eur.

Do výzvy sa prihlásili mnohé malé pozemkové družstvá alebo pozemkové spoločenstvá. Vypracovanie projektu je veľmi komplikované, len formulár a všeobecné podmienky s prílohami majú viac ako 360 strán. Mnohé pozemkové spoločenstvá si preto najali agentúru, ktorá za to zobrala 1 200 eur a viac, plus podiel z pridelenej dotácie. Súčasťou výzvy bola povinnosť urobiť verejné obstarávanie a práce, na ktoré požadujete dotáciu aj vysúťažiť. Malé urbariáty a spoločenstvá nemajú experta na verejné obstarávanie a väčšina z nich si musela najať za drahé peniaze ďalšiu agentúru na zorganizovanie verejného obstarávania, aby splnili všetky podmienky. Žiadatelia však boli veľmi nemilo prekvapení, keď im došlo vyrozumenie z PPA, že „Žiadateľ nepredložil formulár žiadosti o nenávratný finančný príspevok vo forme určenej poskytovateľom t.j. v podobe najnovšej aktualizácie č. 2 v čase podania žiadosti.“. Tu by sme si mohli povedať, že však na tom nie je nič čudné, niektorí žiadatelia nie sú pravdepodobne schopní riadne vyplniť projekt a preto si žiadne peniaze ani nezaslúžia.

Čo sa však v skutočnosti stalo?

Pôdohospodárska platobná agentúra vyhlásila výzvu 22.5.2015. O dva mesiace neskôr 20.7.2015 PPA aktualizovala výzvu a dátum uzavretia výzvy posunula na 2. október. A potom 5 pracovných dní pred uzávierkou, v piatok poobede PPA opäť aktualizovala formulár žiadosti. Formulár bol zmenený v jedinej vete, v časti C Povinné prílohy projektu a bolo doplnené alebo Národného lesníckeho centra vo Zvolene. Čo je ešte nepochopiteľnejšie, PPA najskôr v prvej aktualizácii zrušila požiadavku na potvrdenie od Národného lesníckeho centra vo Zvolene a nahradila ho potvrdením miestne príslušného orgánu štátnej správy lesného hospodárstva. No tesne pred uzávierkou do formulára Národné lesnícke centrum opäť pridala. Agentúra pre nekompletnú žiadosť takto vylúčila 29 žiadateľov, väčšinou malé pozemkové spoločenstvá, alebo urbáre. Ďalších 57 vylúčili z nedostatku finančných prostriedkov. Táto výzva z mája 2015 stále nie je ukončená, v procese vyhodnocovania bolo pred pár týždňami ešte 16 projektov. Schválených bolo 63 projektov.

Pri kontrole úspešných žiadateľov sme narazili na niekoľko zaujímavých faktov:

Prijímateľom podpory vo výške 696 661,79 EUR je spoločnosť AGROMA s.r.o., ktorá od roku 2015 dostala od PPA takmer 2 000 000 EUR. AGROMA, ktorú média spájajú s Ivanom Kmotríkom.

Takisto pri podrobnej analýze verejných obstarávaní, ktoré realizovali víťazné firmy sme zistili zaujímavé skutočnosti. V Kysuckom regióne a na Liptove sa do verejných obstarávaní pravidelne zapájali dve firmy Floretky s.r.o. a Ligneus s.r.o.

Celkovo firma Floretky, podľa registra účtovných závierok s jedným zamestnancom, ktorá sídli v Kamennej Porube, vysúťažila pri projektoch v tejto výzve sumu takmer 4 milióny eur bez DPH v obciach Štiavnik (999 511 EUR), Stará Bystrica (978 603 EUR), Nová Bystrica (997 368 EUR), Ochodnica (68 445 EUR), Žilina (61 589 EUR), Liptovská Lúžna (818 702 EUR).

Pri preverovaní jednotlivých verejných obstarávaní sme narazili na fakt, že firma Floretky preukazovala na základe zmluvy o vzájomnej spolupráci referencie a tiež technickú a odbornú spôsobilosť so spoločnosťou RIAVA CORPORATION s.r.o. RIAVA CORPORATION sídli na tej istej adrese ako v obstarávaniach večne druhá firma Ligneus s.r.o., ktorá bola vo verejnom obstarávaní vždy keď súťažila firma Floretky. Je teda dôvodné podozrenie na kartel a podávame podnet na protimonopolný úrad.

Jedným zo spôsobov, ako z verejného obstarávania dostať poctivých menších podnikateľov sú certifikáty „kvality“. Podľa zákona o verejnom obstarávaní (§ 35 a § 36) môže byť podmienkou účasti na verejnom obstarávaní predloženie certifikátov o riadení kvality či ochrany životného prostredia. Avšak tieto certifikáty sa často používajú na vyradenie menších firiem, ktoré si drahé certifikáty nemôžu dovoliť. V tejto výzve dotácie slúžili hlavne na ukladanie konárov na kopu a sadenie malých stromčekov, práce v lese nakoniec robia nezamestnaní či dôchodcovia z najbližšej dediny. Napriek tomu obstarávatelia požadovali certifikáty podľa normy ISO 9001 (kvalita), OHSASS 18001 (bezpečnosť pri práci) a ISO 14001 (životné prostredie). Všetky tieto certifikáty má aj jedna z firiem, ktorá často vyhrala verejné obstarávanie. Ale podľa registra účtovných závierok má jedného zamestnanca a pri kontrole dokumentov použitých vo verejnom obstarávaní sme s hrôzou zistili, že systém certifikátov kvality nemá vo verejnom obstarávaní v podstate žiadnu výpovednú hodnotu. Certifikát je papier vytlačený na farebnej tlačiarni a verejní obstarávatelia často nekontrolujú, či ho vydala akreditovaná organizácia. Živnosť s názvom „Poradenstvo a certifikácia v oblasti systémov riadenia a kvality“ je voľnou živnosťou a môže ju robiť hocikto. Firmy vydávajúce certifikáty podľa normy ISO sú akreditované Slovenskou národnou akreditačnou službou. Ale firmu, ktorá vydala certifikáty použité v tomto verejnom obstarávaní sme nenašli ani v slovenskom, ani v britskom registri. Slovenskú firmu totiž vlastní schránková firma z Veľkej Británie, ktorú zas vlastní človek zo Slovenska. Takéto certifikáty iba znemožňujú účasť menších poctivých firiem a na kvalitu dodaných služieb nemajú žiaden vplyv.

Netransparentné prostredie je živnou pôdou pre rôzne agentúry, ktoré oslovujú žiadateľov s tým, že vedia vybaviť, aby projekt prešiel, pretože údajne majú známych na PPA a tvrdia, že žiadatelia bez nich nemajú šancu. V druhej fáze navádzajú subjekty aby nereálne navyšovali výšku projektovej podpory tvrdením že týmto vlastne ich „nebudú nič stáť“ a malé projekty neprejdú. Takýmto spôsobom si tieto pseudoagentúry navyšujú výšku svojej odmeny ktorá je často 20 až 35 % z celkovej sumy (príklad dotácie na súkromné zaradenia). Subjekty ochotné podieľať sa na tomto systéme budujú cesty ktoré neplnia svoj účel, stavajú poldre a nádrže ktorých reálna hodnota je 4-5x nižšia, nechávajú si preplácať faktúry za dvojnásobne predražené práce v lesoch a pod.

Problémom nie je jeden úradník, ktorým sa pán Fico teraz chváli. Problémom je systém, ktorý vláda Roberta Fica celé roky živila a neurobila nič na jeho zmenu. Systém, ktorý vyhovuje najmä tým, čo si to vedia vybaviť a poškodzuje čestných podnikateľov a firmy. Takýto systém škodí celej krajine a je načase ho zmeniť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Dobré ráno

Dobré ráno: Zmenili sme ekonomiku aj zákony, ale nezmenili sme myslenie

O Novembri 89 s jednou z hlavných tvárí.

Spievali slobode. Ale koho to zaujímalo?

Úrad vlády zorganizoval Galavečer 30 rokov slobody.


Už ste čítali?