Rozhadzovanie eurofondov na vedu a výskum - SNS musí z ministerstva školstva preč

Autor: Veronika Remisova | 31.7.2017 o 11:58 | (upravené 31.7.2017 o 12:09) Karma článku: 13,00 | Prečítané:  5958x

Každý deň sa objavujú nové a nové informácie o tom, že ministerstvo školstva riadené SNS rozdelilo 600 miliónov eur na vedu a výskum veľmi zvláštnym spôsobom. Strana Andreja Danka môže spôsobiť ešte veľké škody.

Keďže minister Plavčan sa k eurofondom ani k našim zisteniam na svojej tlačovej konferencii vôbec nevyjadril a navyše klamal, považujem za potrebné doplniť ďalšie dôležité informácie.

Najprv k zavádzaniu pána Plavčana. Pán minister tvrdil, že kritériá výberu projektov boli schválené ešte v roku 2015, a teda on s nimi nič nemá. Ale v dokumente z 18. mája 2016, ktorým ministerstvo zrušilo predchádzajúcu výzvu vyhlásenú začiatkom roka, sa v kolónke dôvod zrušenia výzvy píše: „podstatná zmena podmienok poskytnutia príspevku – zmena kritérií pre výber projektov“. Koncom mája výzvu vyhlásilo ministerstvo pána Plavčana opäť, ale už so zmenenými bodovacími kritériami. Hlavou zmenou bolo zvýšenie počtu bodov veľmi subjektívneho kritéria „Miera originálnosti projektu“ z piatich na deväť bodov. Keďže v tejto výzve už poznáme úspešné projekty vieme, že aby projekt peniaze získal, mohol stratiť najviac dva body z celkových 45 bodov. Táto zmena bodovania, ktorú po voľbách urobila SNS, preto mohla byť jedným z nástrojov na vyradenie projektov, ktoré by strana vyradiť chcela.

Pán minister Plavčan všetky pochybnosti o svojej zodpovednosti za škandál s rozdeľovaním eurofondov odbil tým, že to mal na starosti niekto iný. Ten niekto iný sú však jeho podriadení a on ako minister je za nich zodpovedný. Vieme, že v kauze nástenkový tender sú súdení 2 bývalí ministri za SNS, hoci takisto si nemyslím, že oni osobne pripínali na nástenku oznámenie o verejnom obstarávaní. Robili to ich ľudia, a oni sú za to zodpovední, pretože tých ľudí riadili a dávali im pokyny. Minister sa vyhovára, že za to nemôže, že výzvy riadi výskumná agentúra ministerstva. Lenže bol to pán minister Plavčan, kto po voľbách vyhodil riaditeľa tejto agentúry a dosadil tam nového, ktorý mal dovtedy na starosti projekt elektronického zdravotníctva. A o tom vieme, že je to úplne zbabraný projekt, stál desiatky miliónov eur a stále riadne nefunguje. Ak sú teda v agentúre problémy, minister si za to môže sám a musí za to niesť zodpovednosť.

Pán Plavčan prešiel úplným mlčaním najzávažnejšie pochybenie a síce výber hodnotiteľov. Kto mlčí, ten svedčí, beriem to ako potvrdenie toho, že zhoda mien nie je náhoda a dvaja z akože nezávislých hodnotiteľov sú vysoko postavení nominanti SNS na ministerstve školstva a pôdohospodárstva. Je to škandál. Takisto zástupcovia ministerstva tvrdia, že sa hodnotitelia žrebovali. Je zaujímavé, že napríklad medzi zamietnutými projektami na strategický výskum, teda v tej neukončenej výzve, sú 4 projekty orientované na ekológiu a všetky 4 hodnotila tá istá dvojica hodnotiteľov. Verzia o žrebovaní hodnotiteľov sa mi teda nezdá veľmi pravdepodobná. Ešte raz: je zlyhanie ministerstva, ak dajú  profesorovi medicíny hodnotiť valcovanie železných plechov a profesorke angličtiny hodnotiť prenos dát medzi základňovou stanicou a mobilným telefónom. Nie je to zlyhanie profesora, ale v prvom rade chyba ministerstva, ktoré nie je schopné nastaviť jasné pravidlá, aby projekty hodnotili odborníci v danom odbore.

Na druhej strane musím povedať, že my tu kritizujeme pána ministra Plavčana, hoci si uvedomujeme, že je to voči nemu vlastne nespravodlivé. Uvedomujeme si, že v skutočnosti ho riadi pán Danko, ako sa sám vyjadril. Práve preto našim hlavným cieľom ani nie je tak odstúpenie ministra Plavčana, ale to, aby sa SNS a pán Danko zriekli vedenia tohto rezortu, pretože tam spôsobujú obrovské škody, ktoré priamo ohrozujú naše národné záujmy. Je zjavné, že pán Danko má talent zamerať sa na tie podstatné veci, ako napríklad horalky alebo žlté vagóny a v školstve zatiaľ z jeho strany najviac zarezonovala otázka brannej výchovy, či by žiaci mali alebo nemali behať s plynovými maskami po lese. Odvolávame teda ministra, ale oveľa radšej by sme boli, ak by sa SNS ministerstva školstva vzdala tak, ako keď musela SNS opustiť ministerstvo životného prostredia po škandáloch s emisiami, pozemkami a neviem s čím všetkým ešte za prvej Ficovej vlády (2009). Hoci nie som veľký optimista, kým sa to stalo, na poste ministra sa vtedy za SNS vystriedali traja ľudia, každý z nich musel s hanbou odísť (Izák, Chrbet, Turský). Táto strana žiaľ môže na našom školstve a vede napáchať ešte veľké škody.

A teraz ďalšie fakty :

Na blogu som minulý týždeň spomínala spoločnosť Crystalex, ktorá mala podľa Finstatu tržby v roku 2016 menej ako dvetisíc eur a vo výzve na priemyselné výskumné centrá dostala dotáciu takmer 7 miliónov eur. Ide o bratislavskú firmu, ale keďže podľa pravidiel výzvy musí hlavná časť projektu prebiehať mimo bratislavského kraja, firma v projekte píše, že spolu s partnerom vytvorí spoločné pracovisko výskumu a vývoja v mieste prevádzky hlavného partnera v priestoroch výskumno-vývojovej prevádzky Rajec, na adrese Nádražná 62. Tu máme fotku areálu, v ktorom by táto výskumno-vývojová prevádzka mala sídliť.

Kedysi sa tam vyrábali koberce, dnes to ale vyzerá skôr ako potemkinova dedina. Je správne, že ministerstvo chce podporiť výskum a inovácie v podnikoch mimo Bratislavy, ale mali by to byť fungujúce podniky, pri ktorých sa dá očakávať, že v regiónoch ostanú a budú tvoriť pracovné miesta (projektová zmluva: http://www.crz.gov.sk/index.php?ID=3011658&l=sk).

Na minulej tlačovej besede som upozorňovala, že nemá význam dotovať miliónmi eur akési výskumné schránky, ktoré si za veľkú časť poskytnutej dotácie objednajú služby u iných firiem. A už tu máme prvý príklad – spoločnosť GLASS WAY, s.r.o. so sídlom v bratislavskom River Parku dostala od ministerstva dotáciu viac ako 5 miliónov eur na pre Slovensko určite veľmi potrebný projekt s názvom Vedecko technická platforma určená pre výskum, návrh, vývoj a testovanie procesov krízového manažmentu vo verejnej správe. Firma už vyhlásila verejné obstarávanie, v ktorom si chce za viac ako 5 miliónov eur s DPH, teraz čítajte pozorne, za viac ako 5 miliónov eur si prenajať počítačovú infraštruktúru na realizáciu projektu. Kto sa chce na verejnom obstarávaní zúčastniť, musí zložiť zábezpeku vo výške 30 tisíc eur. Som veľmi zvedavá, kto toto verejné obstarávanie vyhrá, pretože si myslím, že ak by niekto chcel vymyslieť systém na vysávanie peňazí z grantu poskytnutého na vedu a výskum, nevymyslel by lepší systém (projektová zmluva: http://www.crz.gov.sk/index.php?ID=3011180&l=sk). Pripomínam, že v minulých rokoch sme do vedeckej IT infraštruktúry investovali desiatky ak nie stovky miliónov eur a problém nie je, že by sme ju nemali, ale že na nej nemá kto pracovať. Na školskom výbore parlamentu sme dokonca minulý rok dlho riešili problém, že klenot slovenskej vedeckej informatiky, superpočítač Aurel, bol nevyužitý, pretože SAV nemala peniaze na elektrickú energiu.

Na záver perlička, firma Dekonta. S tržbami okolo 80 tisíc eur získala dotáciu takmer 6,5 milióna eur. Partnerom projektu je aj spoločnosť WATER PARTNER SLOVAKIA s. r. o., ktorá minulý rok okrem platenia poplatkov za vedenie účtu nerobila prakticky nič, tržby mala nula eur. Jednou z dvoch majiteliek je pani Hana Slávičková. Osoba s rovnakým menom a bydliskom je zároveň členkou dozornej rady spoločnosti PRVÁ LOBBING, a.s., predsedom predstavenstva je Fedor Flašík, predsedom dozornej rady bol v rokoch 2003 až 2006 Martin Glváč. Pani Slávičková je tiež členkou dozornej rady v spoločnosti DONAR Slovakia a.s., v ktorej tiež v minulosti pôsobil Martin Glváč.

SNS  sa celý systém rúca, peniaze rozdelili vyslovene hlúpym spôsobom – a to nevravím o tom, prečo to tak urobili. Poškodzujú naše národné záujmy, oberajú šikovných ľudí, ktorých na Slovensku máme, o cenné zdroje.

Predseda SNS Danko sa chválil, že riadi svojho ministra a ja sa pýtam: kde je pán Danko? Zrazu sa tvári ako mŕtvy chrobák, akoby to ani nebol jeho minister. Kedy konečne prevezme za tento neskutočný škandál zodpovednosť a vzdá sa rezortu školstva? Darmo sa pán Danko oháňa Ľudovítom Štúrom a rozkladá po parlamente jeho obrazy. Ľudovít Štúr pokladal dobré vzdelanie za základ rozvoja národa a ak by sa teraz pozeral na správanie SNS v školstve, horko by zaplakal. Rovnako sa pýtam, prečo mlčí premiér Fico? Nie je predsa možné, aby sa pri takom obrovskom škandále predseda vlády tváril, ako keby mu to bolo jedno.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Mikas: Stojím za ústavom na kontrolu liečiv. Ani ja by som Sputnik zatiaľ nepovolil

Hlavný hygienik zažíva aj útoky od ľudí. Tvrdí, že frustráciu z pandémie chápe.

Dobré ráno

Dobré ráno: Koniec konšpirácií, Lučanský spáchal samovraždu

Čo hovorí správa špeciálnej komisie?

Komentár Zuzany Kepplovej

Koalícia urazených zúfalcov sa hlási

Túto vládu utrápia.


Už ste čítali?