Nezmysly Andreja Danka

Autor: Veronika Remisova | 13.8.2017 o 22:18 | (upravené 14.8.2017 o 8:21) Karma článku: 12,47 | Prečítané:  12355x

„Tam kde sú prachy, tak Slovenská národná strana s inštinktom dravca vie, kde má prísť.“ (František  Mikloško, 14.12.2008)

Za súčasnou koaličnou krízou je iba snaha prekryť obrovský eurofondový škandál zo strany SNS. Slovenská národná strana sa chce zbaviť sa zodpovednosti a vybojovať si teplé miesta v štátnej správe, ako to potvrdil bez hanby aj jej podpredseda. SNS v médiách zverejnila viaceré akože programové požiadavky. Väčšina z nich sú nezmysly, ktoré by žiadny rozumný politik nepodporil. Postupne sa vyjadrím ku každej z nich, no skutočný dôvod, prečo sa Andrej Danko hodil o zem, nie sú tieto programové návrhy, ale zakrývanie rozsiahlej korupčnej schémy na ministerstve školstva.  

1. Aby ministri nekomentovali prácu svojich kolegov
Andrej Danko zatiaľ zakazuje vyjadrovať sa k práci vlády iba kolegom v koalícii. Vieme, že pán Danko by si želal, aby sa o jeho škandáloch ľudia nedozvedeli (jeho novela rokovacieho poriadku), ale môže si byť istý, že my budeme naďalej vláde pozerať na prsty.

2. Aby sa do vlády nedostávali návrhy, ktoré neprerokovala koaličná rada
Ústava Slovenskej republiky zveruje spravovanie krajiny parlamentu a vláde, ktorých prácu môžu občania kontrolovať. Považujem za porušovanie ústavy ak SNS žiada, aby bola práca ministrov a poslancov parlamentu podriadená stretnutiam akejsi koaličnej rady.

3. Navýšenie minimálnej mzdy v štátnej správe
Ak má ísť o zvýšenie minimálnych tabuľkových platov na úroveň platnej minimálnej mzdy nie je to žiadna novinka, na tento problém najmä v školstve už upozorňujeme dlho, konkrétne náš poslanec Miroslav Sopko. Viaceré opozičné strany dali dokonca teraz v júni v tejto veci podanie na ústavný súd. Sme samozrejme radi, že SNS prevzala našu agendu, odpisovať sa síce nemá, ale hlavne, že to pomôže ľuďom s nízkymi platmi.

4. Založenie štátnych aerolínií
Naozaj vynikajúci nápad, ako obrať ľudí na Slovensku o peniaze. Mali sme tu už polo štátne aerolinky za vlády SNS s Mečiarom (1998), a občanov Slovenska táto zábavka stála desiatky miliónov eur, za odmenu dostali pravidelnú linku do Moskvy. Okrem toho sme tu mali už viac súkromných projektov, všetky skrachovali a nechali po sebe obrovské dlhy. Neverím, že by to v prípade vzniku nových aeroliniek pod vedením SNS dopadlo ináč. Namiesto toho by sme mali rozvíjať počet leteckých spojení z našich letísk a podporiť leteckých dopravcov, aby mali u nás umiestnené lietadlá a naši vysoko odborní a dobre platení zamestnanci zabezpečovali ich údržbu.

5. Investičné stimuly do kúpeľníctva
Viaceré kúpele vlastnia rôzni oligarchovia, dokonca aj ľudia z takzvaných mafiánskych zoznamov Je nezmysel,  aby sme dávali stimuly majiteľom kúpeľných hotelov, ktorí ich ale často používajú nie pre chorých ľudí, ale pre krátkodobé wellness pobyty. Podobne je to aj v návrhu novely zákona o dani z príjmu, ktorý by mala čoskoro schvaľovať vláda a ktorý zavádza daňovú úľavu pri platbách v kúpeľoch 9,50 € na osobu a rok. Problémom Slovenska nie sú wellness pobyty, skôr by sme potrebovali, aby mohli do kúpeľov viac chodiť chorí ľudia, ktorí ich potrebujú a nemuseli si toľko priplácať. Ak to chceme urobiť, nepotrebujeme vymýšľať koleso ani dotovať oligarchov, stačí aby štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa vyčlenila na kúpeľné pobyty chorých ľudí viac prostriedkov. S tým súvisí aj podpora cestovného ruchu, ktorú SNS tiež často spomína. Pán Danko asi dobre nepozná situáciu na Slovensku, aj teraz v lete bol na dovolenke myslím niekde v Indickom oceáne. Ja som ale chodila po Slovensku a teda viem, že napríklad Vysoké Tatry sú prakticky vypredané. Na Slovensku sa dlhé roky aj vďaka SNS zneužívajú eurofondy na stavbu súkromných penziónov a hotelov. Výsledok je ten, že podnikatelia v tom istom regióne, na ktorých sa neušlo, skrachujú alebo len živoria nahnevaní na takýto nespravodlivý systém. My potrebujeme dostať viac turistov aj do menej známych regiónov. Ale to sa nám nepodarí, keď budeme rozdeľovať peniaze skupine J&T, ako najväčšiemu hráčovi v cestovnom ruchu u nás, iným oligarchom a ľuďom s kontaktami na politikov. Naše hnutie navrhuje investície nie do súkromných zariadení, ale do turistickej infraštruktúry, ktorú môžu využívať všetci. Ide napríklad o obnovu kultúrnych prípadne industriálnych pamiatok, propagačné materiály, informačné centrá a inú turistickú infraštruktúru.

6. Povinný trinásty a štrnásty plat pre všetky podniky
SNS hovorí o realizácii svojho programu, ale samozrejme nič podobné v ich volebnom programe nebolo. Návrh vznikol na odpútanie pozornosti mesiac potom, ako sa stal Andrej Danko terčom posmechu v kauze nezaslúženého povýšenia na kapitána a bozkávania výložiek. Naopak v programe strany bolo vyrovnané rozpočtové hospodárenie a následné znižovanie štátneho dlhu. Dnes pán Danko volá po veľkom zvyšovaní štátneho dlhu, zrejme preto, že môže rozhodovať, komu sa z požičaných peňazí ujde. Väčšina podnikov by aj tak znížila bežné platy a odmeny a ušetrené peniaze dala zamestnancom ako 13. alebo 14. plat, takže ľudia by nakoniec nemuseli dostať vôbec nič navyše. Návrh môže zlikvidovať mnohé malé slovenské podniky a živnostníkov, ktorí ledva prežívajú a kvôli vysokým daniam a odvodom nemajú peňazí nazvyš.

Vládni politici nemôžu aj plytvať a rozhadzovať peniaze vybrané na daniach, aj sa zároveň tváriť, že chcú, aby sa ľudia mali lepšie. Keď nebudú politici mrhať alebo rozkrádať naše spoločné peniaze, keď nebudú podniky zaťažovať nezmyselnou byrokraciou, pocítia to aj ľudia vo svojich peňaženkách. Lepšie platy by boli aj vďaka inováciám v priemysle, ak by ministerstvo školstva vedené SNS nedalo peniaze na hlúposti alebo pochybným firmám. Bez ohľadu na to, či sa súčasná koalícia bude potácať od krízy ku kríze ešte rok alebo dva verím, že ľudia sa vo voľbách rozhodnú, že chcú lepšie spravované Slovensko, že chcú zodpovedných politikov, ktorí nebudú kradnúť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Za ľudí pôjdu do volieb samostatne, rokovania o spájaní stroskotali

Líder Za ľudí Andrej Kiska odmietol koalíciu štyroch aj piatich opozičných strán.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kiska si z nás robí dobrý deň

Ísť do koalície nemusí, ale nech si nevymýšľa hlúposti.


Už ste čítali?