Aj 17 miliónov eur je ako odmena štátnemu právnikovi strašne veľa

Autor: Veronika Remisova | 13.10.2017 o 12:38 | (upravené 13.10.2017 o 12:59) Karma článku: 7,62 | Prečítané:  1839x

Podriadeným ministra Žigu sa podarilo znížiť odmenu právnika zo 77 na "iba" 17 miliónov eur. Aj táto suma je strašne veľká, za každý jeden deň by právnik dostal 23 tisíc eur. Je to výsmech všetkých poctivo pracujúcich ľudí.

Odmena pre právnika zastupujúceho štát najnovšie klesla zo 77 na 17 miliónov, ale aj tak ide o ďalšiu z obrovských káuz vlád Roberta Fica. Od začiatku kauzy sme žiadali, aby ministri Žiga a Kažimír odvolali z vedenia viacerých štátnych podnikov ľudí, ktorí sú za túto kauzu zodpovední alebo o ktorých sa zistilo, že ich súkromná spoločnosť podľa obžaloby okradla štát o milióny eur. Naše požiadavky sú už takmer splnené a  vidíme, že ako opozičné hnutie máme výsledky a pod tlakom verejnosti aj vláda musí v tejto kauze vyvodiť zodpovednosť. Vláda však musí ešte vyriešiť najdôležitejší problém, a síce výrazne znížiť stále škandalózne vysokú odmenu pre svojho právnika.

Minister hospodárstva Peter Žiga pred týždňom povedal, že ak jeho podriadení nebudú pri rokovaniach úspešní, zapojí sa do nich aj on. Sám minister Žiga by za primeranú vraj považoval odmenu 14 miliónov. Aj táto suma je však neprijateľná. Ak by sa pán minister opýtal svojho kolegu ministra financií vedel by, že štát zaplatil v porovnateľnom vyhratom spore jednej z najlepších právnických firiem na svete 3 milióny eur. Podriadení pána Žigu len doteraz zaplatili svojmu právnikovi skoro 5 miliónov. Keďže spor trval 2 roky, tento pán zarobil od štátu za každý jeden deň viac ako 6 000 eur. Vyzývame preto ministra Žigu, aby v tejto obrovskej kauze nestál bokom, ide peniaze všetkých občanov Slovenska, ale aby sa do rokovaní zapojil a výrazne znížil odmenu za právne služby. Zatiaľ vláda vyzerá úplne bezmocne, ich plán poprieť platnosť zmluvy kvôli nezverenej prílohe nedopadne dobre. Za riadne zverejňovanie zmlúv je totiž zodpovedný priamo úrad vlády pána Fica, samotná príloha zverejnená bola, hoci iba na stránke Úradu pre verejné obstarávanie, a je preto veľmi pravdepodobné, že prípadný súdny spor so štátom o neplatnosť zmluvy by nakoniec právna kancelária vyhrala a zarobila ešte oveľa viac.

Nikto nevie, koľko takých zmlúv s obrovskými odmenami pre právnikov máme. Napríklad minister životného prostredia Sólymos uzatvoril v auguste podobnú zmluvu s podielovou odmenou 10 %, a pred pár dňami ju zase potichu zrušil (http://www.crz.gov.sk). Navyše ten istý právnik mal zastupovať ministerstvo a na základe podobnej zmluvy aj podriadený štátny podnik a miliónovú podielovú odmenu by tak dostal dvakrát, spolu by za spor na okresnom súde mohol od štátu dostať 3 milióny eur. Zmluva so štátnym podnikom je zrejme stále platná, pre zaujímavosť ide o súdny spor, v ktorom štát o milióny žaluje človek z kandidátky SNS v parlamentných voľbách (Prvá produkčná, s.r.o.).

Táto kauza je v niečom podobná s chaosom s cenami energií, ktorý sme riešili vo februári. Na jej začiatku totiž boli politickí nominanti vládnej koalície, ktorí, ak tam už nemáme vidieť niečo horšie, jednoducho nezvládajú riadenie tohto štátu. Nemôžeme sa čudovať, keď napríklad z troch členov dozornej rady spoločnosti ministerstva hospodárstva firmu jedného člena polícia obvinila z daňovým podvodov a firmu druhej členky zas polícia vyšetrovala kvôli podvodom s eurofondami. Takýto typ ľudí dáva vládna koalícia do vedenia štátnych firiem a do vedenia štátu, a aj oni sú príčinou, prečo sa táto vládna koalícia potáca od jednej obrovskej kauzy k druhej. Za hnutie OĽaNO môžem povedať, že keď budeme po budúcich voľbách vo vláde, pre ľudí s podobnou minulosťou nebude v štátnych inštitúciách miesto. Práve naopak, dáme priestor odborníkom, ktorí budú Slovensko spravovať čestne a s rozumom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Za ľudí pôjdu do volieb samostatne, rokovania o spájaní stroskotali

Líder Za ľudí Andrej Kiska odmietol koalíciu štyroch aj piatich opozičných strán.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kiska si z nás robí dobrý deň

Ísť do koalície nemusí, ale nech si nevymýšľa hlúposti.


Už ste čítali?