Kauza Babindol: skupine sa darí aj pod novou ministerkou

Autor: Veronika Remisova | 23.2.2018 o 10:40 | Karma článku: 11,59 | Prečítané:  6681x

Za posledné dva týždne sa v novinách objavilo viacero článkov o tom, ako sa točia eurofondy okolo podnikateľov z Babindolu. Celá schéma ale ešte stále nie je konečná.

Mesiac pred voľbami 2016 prebehla médiami správa o tom, ako štátny podnik pod ministerstvom pôdohospodárstva podivným spôsobom predával pod cenu kaštieľ v Nitrianskych Hrnčiarovciach (bydlisko pána Jahnátka). Zvláštne bolo vypísanie súťaže týždeň pred Vianocami a tiež obhliadka objektu, počas ktorej sa ale záujemcovia nemohli pozrieť dovnútra. Výhercu súťaže štát zatajil, ale pol roka pred začiatkom predaja kaštieľ prenajal spoločnosti ANAR s.r.o., ktorej majiteľ má aj druhú firmu, úspešnú vo viacerých verejných obstarávaniach firiem z kauzy Babindol. Deň pred voľbami v roku 2016 im rezort pôdohospodárstva pod vedením pána Jahnátka podpísal dotáciu 1,3 milióna eur z tej istej výzvy číslo 7, ako firmám z kauzy Babindol. Podľa zmluvy išlo o rekonštrukciu práve kaštieľa v Nitrianskych Hrnčiarovciach, ktorý ale dodnes vlastní štát, pretože predaj sa po voľbách zastavil. Pán Jahnátek teda pridelil dotáciu súkromnej firme na rekonštrukciu kaštieľa, ktorý vlastnil štát, dokonca jeho vlastný rezort. Firma tak mala obrovskú dotáciu od štátu, ale nemala budovu. Štát jej ochotne pomohol. Iných žiadateľov bez okolkov vyhodia ak zabudnú k žiadosti dodať nejaký bezvýznamný papierik, tu však ministerstvo spravilo nadprácu, ktorá hraničí až z nezákonným konaním. V lete minulého roka rezort pani ministerky Matečnej podpísal s firmou dodatok, podľa ktorého môže namiesto kaštieľa v Nitrianskych Hrnčiarovciach rekonštruovať iný kaštieľ - poľovnícky kaštieľ, bývalú školu  prírode, v obci Veľký Ďur a firma tak môže realizovať úplne iný projekt, ako bol vo výzve vybraný.

Pri takomto kotrmelci ministerstva asi nikoho neprekvapí, že rekonštruovaný objekt vlastní úplne iná firma (PB SHR, s.r.o.), ktorej majiteľom je Peter Brath, podľa informácií v médiách bývalý pracovník SBS Bonul, kam chodí Robert Fico na vianočné večierky.

Na rovnakej adrese ako ANAR sídli aj spoločnosť FUN club. Jej konateľom je človek s rovnakým priezviskom ako majiteľ ANAR-u. Aj táto spoločnosť dostala deň pred voľbami dotáciu 1,3 milióna eur na rekonštrukciu hotela v Topoľčiankach. Firma má tržby okolo 200 tisíc eur. Viacero firiem, v ktorých figurovali ľudia z ANAR-uFun clubu má dnes podľa Finstatu nedoplatky na daniach a poistnom, niektoré skončili na firemnom cintoríne v Modre.

V kontrolnej komisii Ďuricovej firmy Agrospol Hontnianske Nemce figuruje Štefan Levický z Babindolu. Štefan Levický je zároveň spoločníkom Róberta Ďuricu vo firme ROBI-Slovensko. Štefan Levický je majiteľom firmy SL-STONE. Vznikla v roku 2013, tržby má niekoľko tisíc eur ročne. Napriek tomu dostala v rámci výzvy 7/PRV/2015 deň pred voľbami 2016 dotáciu viac než pol milióna eur na „diverzifikácu činnosti“ v Rekreačnom zariadení Dolná Malata. Pozemok sa nachádza v susedstve spomínaného kaštieľa v Nitrianskych Hrnčiarovciach a patrí Róbertovi Ďuricovi. Ešte pred pár rokmi patril pozemok štátu. Slovenský pozemkový fond pod vedením pani Matečnej ich v roku 2014 vydal ako náhradné pozemky v reštitúciách bratislavskej právnickej firme. Pozemky mali zodpovedať hodnote pôvodných pozemkov a na ocenenie pozemkov používa pozemkový fond v roku 2014 vyhlášku z roku 1988. Pre zaujímavosť stavebné pozemky v Bratislave táto vyhláška oceňuje na 8 eur za meter štvorcový.

Štefan Levický je aj majiteľom firmy Poľnonákup SITNO. Firma so sídlom v Hontianskych Nemciach vznikla menej ako tri týždne pred uzatvorením výzvy a v roku 2015 mala samozrejme nulové tržby. Aj napriek tomu získala deň pred voľbami v marci 2016 dotáciu vo výške takmer 1 milión EUR.

Na adrese kaštieľa, ktorý mala z eurofondov rekonštruovať spoločnosť Róberta Ďuricu Agrospol Hontnianske Nemce sídli aj spoločnosť FAFOKAN. Táto mala v roku 2015 nulové tržby. Napriek tomu dostala od rezortu pôdohospodárstva deň pred voľbami dve dotácie vo výške viac ako 2 milióny eur. Podľa údajov v zmluve mala ísť časť dotácie na projekt na pozemkoch Róberta Ďuricu.

Podľa informácií z centrálneho registra zmlúv bolo 11 firmám blízkym podnikateľom z Babindolu od roku 2015 schválených takmer 37 miliónov EUR. V rámci jedinej výzvy získalo 10 firiem tesne pred alebo po voľbách dokopy 14 miliónov eur, čo je 20 % z rozpočtu celej výzvy.

Nielen pri firmách z kauzy Babindol, ale aj pri ďalších úspešných žiadateľoch sa vynárajú podozrenia na účelovo založené firmy, ako aj na podozrenia o podivnom verejnom obstarávaní a konflikte záujmov.

Eurofondové dotácie takéhoto typu iba ničia poctivých podnikateľov, zvyšujú pocit nespravodlivosti a priestor na korupciu. Na rozvoj vidieka dostaneme v tomto programovom období 2 miliardy eur, v minulom období sme mali 2,5 miliardy eur.  Napriek tomu máme na Slovensku najväčšie regionálne rozdiely zo všetkých krajín Európskej únie. Peniaze sa často nepoužívajú na najzaostalejšie regióny, ktoré by potrebovali vybudovať turistickú infraštruktúru, alebo podporiť agroturistiku, ale profitujú z nich rôzni špekulanti.

Kauza Babindol je pomníkom pána Jahnátka, žiaľ ako vidíme súčasné vedenie pokračuje v jeho šľapajach. Človek, ktorý umožnil takéto rozsiahle dotačné schémy, kde na obrovské pochybenia poukázal aj Najvyšší kontrolný úrad nemá čo hľadať vo vysokej štátnej funkcii. Pán Jahnátek je momentálne na jednom z najdôležitejších postoch v štáte – na čele regulačného úradu, ktorý má spravodlivo regulovať ceny energií pre občanov. Ako môžeme veriť, že tento úrad bude fungovať dobre, keď ministerstvo pod jeho vedením rozdeľovalo dotácie takýmto spôsobom. Vyzvala by som vládu, aby pána Jahnátka z funkcie odvolala, no podľa zákona pre takéto pochybenia v minulosti je pán Jahnátek neodvolateľný. Preto ho vyzývam, aby sám odstúpil, za to, čo sa dialo na ministerstve pôdohospodárstva pod jeho vedením, to dlží občanom Slovenskej republiky.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Cynická obluda

Dôkaz autenticity

Trnka a Jankovská tvrdia, že ich nahrávky a prepisy niekto umelo vytvoril. Tak to už asi dávno nepozerali slovenské televízie.

Súd vypočúval Bašternákovu správkyňu, riešili aj skrytý majetok

Sudkyňa, ktorá konkurz dozoruje, povedala viacero nových informácií.


Už ste čítali?