Vražda v Ugande a obrnené transportéry Andreja Danka

Autor: Veronika Remisova | 6.3.2018 o 11:23 | Karma článku: 11,36 | Prečítané:  9298x

Náš štát je v kríze, vláda je nestabilná a v rozklade. Za takejto situácie v šedých zónach sa najlepšie darí všelijakým pochybným biznisom. Slovenská národná strana preto musí zastaviť svoj nákup obrnených transportérov.

6. februára našli v luxusnom hoteli v hlavnom meste Ugandy mŕtveho 40 ročného Fína. O pár izieb vedľa bola ubytovaná bývalá ministerka fínskej vlády, ktorá s mŕtvym spolupracovala. Polícia zistila, že tento človek bol otrávený a jeho smrť vyšetruje ako vraždu. Na základe tohto prípadu rezignovali traja vysokopostavení predstavitelia fínskej zbrojárskej firmy. Asi sa pýtate, ako jeho smrť súvisí so Slovenskom. V mužovej hotelovej izbe sa našli prospekty tých istých obrnených transportérov, aké chcú u nás za stovky miliónov eur kúpiť nominanti Andreja Danka. Obchodný zástupca spoločnosti sa mal podľa medializovaných informácií stretnúť aj so šéfom miestnej tajnej služby. Ako vidíme, na prípravu obchodov s vojenským materiálom sa často používajú rôzne skryté cesty, ktoré si vyžadujú dodržiavanie tajomstva.

Tu je fotka ministra obrany Gajdoša po podpise dohody o nákupe transportérov z Fínska. U nás o dohode až do novembra nevedel ani štátny tajomník Ondrejcsák, druhý najvyšší predstaviteľ ministerstva. Ale fínska verejnoprávna televízia o nej informovala okamžite po jej podpise v máji minulého roka. Ľudia SNS nákup nielen utajovali, ale aj klamali.

Okrem iného viackrát tvrdili, že žiadny iný výrobca nechcel svoje vozidlá vyrábať na Slovensku alebo so zapojením slovenských dodávateľov. Ale napríklad Rumunsko minulý rok podpísalo zmluvu, podľa ktorej sa budú podobné transportéry inej západnej značky vyrábať v Rumunsku, vrátane transferu technológií. Tento rok zase Rumunsko oznámilo, že sa s ďalším európskym výrobcom dohodlo na spoločnom podniku vyrábajúcom v krajine obojživelné transportéry. SNS sa tvári, že transportér sa teraz vyvíja, tak sa vyhli riadnemu verejnému obstarávaniu. V skutočnosti sú fínsky transportér aj slovenská zbraňová veža dávno hotové. Teraz ich iba skúšajú dokopy, čo je štandardný postup, pri každom nákupe transportérov sa vyberá iná zbraňová veža. Minister Gajdoš hovorí, že prototyp transportéra je teraz na Slovensku. Na fotkách ale chodí po Fínsku.

Andrej Danko tvrdí, že „ak hovoríte o korupcii vo Fínsku, tak potom neviete, o čom hovoríte...“. Avšak firma, od ktorej máme kupovať transportéry, bola v skutočnosti vyšetrovaná pre korupciu v Chorvátsku, Egypte či v Slovinsku, fínska prokuratúra v minulosti kvôli korupcii obžalovala viacerých riadiacich pracovníkov firmy. Korupčné schémy pri kúpe transportérov boli najpodrobnejšie zmapované v prípade Slovinska, za korupciu tam bol odsúdený premiér krajiny a dlhší čas vo väzbe strávil riaditeľ divízie transportérov vo Fínsku, kvôli škandálu musel vtedy odísť aj generálny riaditeľ celej firmy. Pýtam sa, upozornila naša tajná služba, ktorej riaditeľ je nominantom Andreja Danka, na to, že spoločnosť, s ktorou ideme robiť najväčší biznis v dejinách Slovenska, bola zapletená do podozrenia v korupčných škandáloch v Chorvátsku, Egypte či v Slovinsku?

Peniaze samozrejme nikdy nešli priamo, firma ich oficiálne zaplatila konzultantom mimo Slovinska. Ich úlohou bolo peniaze ďalej rozdeliť medzi predsedu vládnej strany, iných politikov a úradníkov ministerstva obrany, často medzitým obehli schránkové firmy po celom svete. Fínska verejnoprávna televízia informovala, že pri nákupe mali byť vyplatené úplatky vo výške 7,5 % z ceny transportérov. Slovensko ide kupovať transportéry za 1,2 miliardy eur, a teda pri podobnej sadzbe hovoríme o 90 miliónoch eur! K rozhovoru so slovinským ministrom obrany redaktor fínskej televízie poznamenáva, že vidno, že rozhodnutia v skutočnosti robí jeden z jeho podriadených. Niečo podobné vidíme aj u nás, keďže nákupu transportérov sa osobitne venuje pán Hoľko, považovaný za pravú ruku Andreja Danka, v minulosti spolu podnikali.

Je to síce asi menej časté, ale zbrane sa dajú nakupovať aj bez korupcie. Ľudia SNS ale tajili najväčší nákup v histórii Slovenska aj pred štátnym tajomníkom ministerstva obrany, nehovoriac o tom, že ho tajili pred občanmi krajiny, ktorí majú tento biznis zaplatiť. Na obrnené transportéry zaplatí každý jeden človek na Slovensku viac ako 200 eur a ľudia si preto zaslúžia, aby bol tento obchod čo najvýhodnejší a transparentný. Ľudia SNS dlhé mesiace podpis dohody utajovali a zavádzali vládu aj obyvateľov. Nevidím iný dôvod ako ten, ktorý mali nominanti SNS pri utajovaní nástenkového tendra či predaji emisií.

Je to veľmi vážna téma, ide o obrovské peniaze. Vidíme, že kvôli peniazom a korupcii sú niektorí ľudia schopní aj vraždiť. Vzhľadom na prebiehajúcu vládnu krízu je preto neprijateľné, aby ministerstvo obrany podpisovalo akékoľvek zmluvy, ktoré by Slovensko zaväzovali platiť stovky miliónov eur v tomto podivnom nákupe. Nominanti SNS si na ministerstve obrany robia čo chcú, pán Hoľko dokonca tvrdil, že na nákup za stovky miliónov eur nepotrebujú súhlas vlády. Preto vyzývam Andreja Danka, aby si so svojimi ľuďmi na ministerstve urobil poriadok a aby sa žiadne stámiliónové zmluvy na nákup zbraní nepodpisovali a takýmito pochybnými nákupmi sa neokrádali občania Slovenska.

Náš štát je v kríze, vláda je nestabilná a v rozklade, za takejto situácie v šedých zónach sa najlepšie darí všelijakým pochybným biznisom. Dôrazne žiadame, aby Slovenská národná strana tento nákup zastavila. Najskôr je potrebné vyriešiť vládnu krízu, máme tu množstvo príkladov z minulosti, keď sa veľké obchody uzatvárali pár dní pred odchodom vlády. Takisto musia poskytnúť verejnosti všetky informácie vzhľadom na to, akým škandálov, firma v minulosti čelila.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Testovanie začne už v pondelok. Dokedy sa treba otestovať a čo sa zmení?

Testovanie si vo februári zopakujú najhoršie okresy.

Dobré ráno

Dobré ráno: Dotácie na rodovú rovnosť rozdali čudne

Ministerstvo rozdávalo viac ako 21-tisíc eur.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hluchá linka, nefunkčná appka

Keď štát rieši násilie v rodinách.


Už ste čítali?