Zatiaľ čo Robert Fico podával demisiu, ministri podpisovali biznis pre „našich ľudí“

Autor: Veronika Remisova | 6.4.2018 o 10:05 | (upravené 6.4.2018 o 15:11) Karma článku: 10,58 | Prečítané:  20326x

Štvrtok 15. marca podal Robert Fico pod tlakom verejnosti demisiu. V ten istý deň uzatvoril Zbor väzenskej a justičnej stráže zmluvu o vybudovaní bezpečnostného systému v hodnote viac ako 8,5 milióna eur.

Do verejného obstarávania sa zapojili tri spoločnosti: ADOTEL-HEX zo Žiliny a spoločnosti Bonul s.r.oVEL Security a.s. (predtým BMN Security) z nitrianskeho okresu. Víťazom verejného obstarávania sa stala práve spoločnosť VEL Security, ktorá bola v minulosti prepojená na druhého súťažiaceho – SBS Bonul, kam Robert Fico chodí na večierky zamestnancov.

Podobný scenár sme už v minulosti pri týchto firmách videli. Ešte na jeseň roku 2015 priniesli médiá informáciu o tendri na zabezpečenie fyzickej bezpečnosti pracovísk Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Víťaznou firmou sa stal práve Bonul. Ako druhá v poradí skončila spoločnosť BMN Security, rozdiel v ponukách oboch firiem pritom mal byť len pár tisíc eur.

Podobne dopadlo aj verejné obstarávanie na Ministerstve práce sociálnych vecí a rodiny v hodnote 1,2 milióna. Vyhrala spoločnosť BMN Security pred Bonulom.

V súvislosti s tendrom priniesli viaceré médiá aj informáciu o podozreniach, že BMN Security a Bonul v súťaži postupovali spolu. Ako v článku uvádza denník SME, „BMN Security v konzorciu s Unitec Holding urobila v ponuke pre štátnu poisťovňu rovnakú matematickú chybu ako víťazný Bonul. Vyplýva to zo zápisnice z vyhodnocovania ponúk“.

Podozrení z prepojení Bonulu a BMN Security (dnes VEL Security) je viac. Zaujímavá je napríklad zmluva o zabezpečení strážnej služby medzi BMN Security a Slovenským vodohospodárskym podnikom, ktorá obsahuje dokumenty - smernicu o výkone strážnej služby BMN Security, na ktorých ale zostala hlavička Bonulu. (v dokumente str. 20 a ďalej). V dozornej rade VEL Security od roku 2016 dodnes figuruje Marcela Medeková. Osoba s rovnakým menom a priezviskom bola ešte v roku 2015 uvádzaná na faktúre pre Sociálnu poisťovňu za strážne služby od spoločnosti BONUL ako vystavovateľ z ekonomického oddelenia firmy.

Osoby v BMN Security

Spojenie medzi BMN Security a Bonulom bolo médiami spomínané viackrát. Majiteľkou BMN Security bola do januára 2012 dcéra Miroslava Bodora Miriam Gombíková (za slobodna Bodorová). Od júna 2017 je Miriam Gombíková spoločne s Miroslavom Bodorom konateľkou spoločnosti Bonul. Miroslav Bodor začal kedysi podnikať ako živnostník a jeho podnik mal v názve práve BMN Security.

Firma BMN Security prešla po odchode Miriam Gombíkovej začiatkom roka 2012 viacerými zmenami. Spoločníkom sa stal Marek Ciprian z Nitry, spoločnosť zmenila sídlo a od decembra 2015 aj názov na VEL Security a od októbra 2016 aj právnu formu na akciovú spoločnosť. Dnes je predsedom predstavenstva Marek Ciprian, ktorý má byť oficiálne aj majiteľom akcií spolu s Andreou Ciprianovou.

Osoba Cipriana sa spomína aj v súvislosti s Slovenským pozemkovým fondom, kedy sa jeho firma mala dostať k lukratívnym pozemkom vo Vysokých Tatrách. Podľa informácií Hospodárskych novín, „spoločnosť TMDE získala cez reštitúciu lukratívny trojhektárový pozemok pri golfovom ihrisku v Tatranskej Lomnici a ďalších 166-tisíc štvorcových metrov v podtatranskej obci Veľký Slavkov. Ide o najväčší prevod štátnych pozemkov pod Tatrami od roku 2010, keď sa prevalila kauza Veľký Slavkov.“

Nedávno vyšli vo viacerých médiách články o aktivitách nitrianskeho podnikateľa Miroslava Bodora a jemu blízkych ľudí, o ktorých písal aj zavraždený novinár Ján Kuciak. Najvýraznejšie a najznámejšie sú aktivity jeho firmy Bonul s.r.o. – okrem iného pozoruhodná úspešnosť firmy pri štátnych zákazkách v réžií nominantov strany Smer.  No zdá sa, že skupina tohto podnikateľa a okruh spriaznených firiem je oveľa širší. Po vražde Jána Kuciaka sme žiadali, aby polícia objektívne preverila a vyšetrila všetky kauzy, o ktorých Ján Kuciak písal, vrátane tých, ktoré sa týkajú nitrianskeho podnikateľa. No ťažko uveriť tomu, že naozaj príde spravodlivosť, ak policajný prezident T. Gašpar je rodina s nitrianskym oligarchom. Jedným zo znakov ukradnutého štátu je aj to, že polícia nie je slobodná. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Vodohospodári ukázali pokazené vnútornosti vzácneho jazera

Zistili sme, prečo zostal tajch pod Štiavnicou bez vody.

DNES PÍŠE MATIA LENICKÁ

Veľká noc ako sviatky sadizmu

Už len obliecť ženy do latexu.


Už ste čítali?