Dotácie od ministerky Matečnej dostáva aj jedna z hlavných postáv Duckého zmeniek

Autor: Veronika Remisova | 10.5.2018 o 13:22 | Karma článku: 10,31 | Prečítané:  18876x

Pri škandáloch dotáciami vedenie ministerstva pôdohospodárstva štandardne zvaľuje vinu na bývalého ministra. Teraz ale posiela milióny eur na čudné projekty aj súčasná ministerka za SNS.

S výzvami ministerstva pôdohospodárstva na podporu vidieckeho cestovného ruchu či nepoľnohospodárskych činností sú spojené už viaceré škandály, okrem iného aj kauza Babindol či podpora nákupu desiatok kamiónov do malej vinohradníckej obce.

Výzvu číslo 7 vyhlásilo ministerstvo ešte v roku 2015 a rozdelilo v nej 75 miliónov eur, významnú časť z tejto sumy získala práve babindolská skupina. Pri škandáloch Pôdohospodárskej platobnej agentúry vedenie ministerstva štandardne zvaľuje vinu na údajné zlyhania predchádzajúceho vedenia, hoci súčasná ministerka za SNS aj šéf agentúry zastávali významné funkcie v rezorte pôdohospodárstva aj za jednofarebnej vlády Smeru.

Zaujímavé je ale dianie v poslednom mesiaci. Hoci výzva bola oficiálne uzatvorená ešte v roku 2015, ministerstvo pôdohospodárstva uzatvorilo za posledné dva tri týždne v rámci tejto dávno uzatvorenej výzvy s 5 firmami zmluvy v hodnote takmer 7 miliónov eur. Aj za ministerky Matečnej idú milióny eur na rôzne podivné projekty niekedy podivných firiem.

Ako vidíme z tabuľky, ministerstvo akoby zámerne vyberalo firmy, pri ktorých dotácie násobne prevyšujú predchádzajúcu činnosť.

 Tržby (Finstat)Dotácia od štátu
Hobitdom, s.r.o.7001 502 223
PRIEMBAU, s.r.o.55 2081 242 421
Hotel IMPOZANT, s.r.o.91 0001 134 808
Chateau GRAND BARI s.r.o.214 9811 641 068
MUDr. Peter Jambor?899 680

Takéto neúmerne vysoké dotácie iba zbytočne znechucujú všetkých ostatných podnikateľov, ktorí si musia na rozvoj podnikania zarobiť alebo požičať z banky, a ktorí často nedokážu konkurovať takto dotovaným projektom. Na aktuálne schôdzi bude parlament rokovať o našom zákone, v ktorom navrhujeme opatrenia na lepšie využívanie eurofondov. Okrem iného na základe skúseností zo zahraničia navrhujeme, aby boli dotácie obmedzené na 30 % ročných tržieb podniku. Štát má podnikateľov podporovať, nie kompletne financovať ich súkromné podnikanie.

Prvá spoločnosť chce v obci Štiavnické Bane, v ktorej chátra viacero pamiatok a je to pamiatková rezervácia, s dotáciou 1,5 milióna eur postaviť hobití dom.

Majiteľ druhej firmy bol členom predstavenstva firmy SL SLOVAKIA, a. s., ktorá vyhrala verejné obstarávanie štátnych lesov, aj keď mala voči štátu dlhy.

Tretiu firmu vlastní kamarát podpredsedu parlamentu Andreja Hrnčiara, strane Sieť požičal aj dodávku na predvolebnú kampaň. V minulosti bol spomínaný vo viacerých kauzách.

Najzaujímavejší je ale posledný príjemca dotácií. Pán Jambor bol spomínaný vo viacerých kauzách v Českej republike, založil a bol predsedom predstavenstva spoločnosti GLOBE 21, ktorá zohrala dôležitú úlohu v prípade Duckého zmeniek. Citát z českej tlače: „SPP odkoupil v roce 1998 směnky v hodnotě zhruba 350 milionů korun od společnosti Globe 21. Tuto firmu přitom z půlky vlastnil sám SPP a z druhé Peter Jambor, syn někdejšího polistopadového slovenského politika Augustína Jambora. Vyinkasované peníze se posléze hned druhý den přes jinou akciovou společnost, jejímž generálním ředitelem byl opět Peter Jambor, rozplynuly na dva účty. Na Jamborův osobní účet v IPB a na konto londýnské společnosti Lindberg Limited, ovládané rovněž Jamborem. A od té doby se po penězích, vyinkasovaných za podivné směnky, slehla zem.“

U nás dostáva dotácie z eurofondov, ako aj zákazky od štátnych orgánov. Ministerstvo mu pod pani Matečnou schválilo 3 dotácie spolu za viac ako 1,2 milióna eur.

V obci Považany má čiastočne na tých istých parcelách vybudovať Ubytovací komplex, Produkčný skleník aj Skladovacie  a pozberové  zázemie. Urobil aj verejné obstarávanie a dve najväčšie zákazky vyhrala bratislavská firma ISTERCOM, s.r.o. Jej majiteľ je konateľom a konečným užívateľom výhod ďalšej firmy ITS - Intelligent Transport System, s. r. o., ktorá tiež dostala od ministerstva pôdohospodárstva dve dotácie vo výške 640 tisíc eur. Vo verejných obstarávaniach vybrala na oba projekty piešťanskú firmu ENEX GROUP, s.r.o. Tá sídli podľa obchodného registra na rovnakej adrese, akú si uvádza Peter Jambor (rodinný dom v Piešťanoch). A pekáreň chce postaviť v tej istej obci Považany čiastočne na tých istých pozemkoch Petra Jambora, na ktorých už on realizuje svoje tri projekty. Ako sa hovorí, ruka ruku myje.

Štát pri týchto dotáciách prepláca 45% nákladov. Druhých 55% musí dať daná firma. Rada by som vedela, ako dá firma s ročnými tržbami 1 000 alebo 55 000 eur na projekt 55%, čo v týchto prípadoch znamená aj ďalšieho 1,6 milióna eur. Klasickým spôsobom je nafukovanie rozpočtu – videli sme to pri mnohých projektoch, kde reálne ceny boli doslova vynásobené nejakým koeficientom a v konečnom dôsledku boli 2-3 násobné oproti reálnym sumám. Altánok, ktorý v skutočnosti stojí maximálne 20 000 eur, v rozpočte chcela firma postaviť za 70 000 eur a podobne. Druhý, ešte elegantnejší spôsob je, že dodávky prác si to robia dve spriaznené firmy navzájom, a tak si to nakoniec nejako zaúčtujú.

Aj na tomto prípade vidíme, že situácia v rezorte pôdohospodárstva je kritická a Slovenská národná strana vôbec nezvláda jeho riadenie. Ja môžem len súhlasiť so včerajšími slovami generálneho prokurátora, ktorý o rezorte pani ministerky Matečnej povedal, že „systém, aký je tam nastavený, je chorý, a to je ešte to prijateľné slovo.“

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Matovič umožní otvoriť školu, kde chodia jeho dcéry

Školu prevádzkuje firma podnikateľa, ktorý nakupoval pre štát testy.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling je zrelý na demisiu

V Hirošime otvorili školy dva mesiace po naozajstnej atómovke.


Už ste čítali?