Výroba stíhačiek, ktoré kupujú ľudia SNS za miliardy eur, sa má presunúť do Indie

Autor: Veronika Remisova | 12.7.2018 o 9:55 | Karma článku: 10,14 | Prečítané:  20506x

Kvôli veľkým obchodom v réžii ľudí z SNS už Slovensko prišlo o milióny eur. Stačí pripomenúť kauzu emisie (odhadovaná škoda 47 miliónov eur) alebo nástenkový tender. Niečo podobné nás môže čakať aj pri stíhačkách.

Vláda včera odsúhlasila nákup stíhačiek F-16, ktorý pripravili nominanti Andreja Danka na ministerstve obrany. Ide o vôbec najväčší nákup štátu v histórii Slovenska, každý pracujúci Slovák cez svoje dane zaplatí okolo 800 eur. Bolo preto povinnosťou SNS, aby si tento nákup pred ľuďmi obhájila a vopred o ňom podrobne informovala. Nie je predsa možné, aby sa takýto nákup odbavil počas leta bez akejkoľvek diskusie a informácií pre ľudí, ktorí ho zo svojich daní platia. Stal sa ale pravý opak, ministri rozhodli o nákupe menej ako 24 hodín po zverejnení čiastkových informácií. Verejnosť nemala o nákupe dlhé mesiace prakticky žiadne podrobnejšie informácie. Pri konkurenčnom lietadle minister SNS porovnával starú verziu a snažil sa vyvolať dojem, že nová bude až v roku 2025. Napríklad Brazília si ale novú verziu konkurenčného lietadla objednala už dávno a prvé kusy má dostať budúci rok. Pred dvoma týždňami model novej verzie lietadla na výstave v Brazílii obdivoval aj zástupca náčelníka generálneho štábu našej armády. Vláda nakoniec vybrala drahšie riešenie, s drahšími letovými hodinami. Ľahko to potom môže dopadnú tak, že piloti nebudú na nových stíhačkách dosť lietať, pretože armáda nebude mať peniaze na drahé letové hodiny a teda lietadlá nebudeme vedieť poriadne využiť. Aj dnes majú naši piloti ročne nalietané v priemere iba tretinu až polovicu počtu hodín, ako piloti vo vyspelých armádach, čo sa samozrejme niekde musí odraziť. Veľké nákupy zbraní často sprevádza obrovská korupcia a utajovanie informácií o nákupe vyvoláva oprávnené obavy, na čo je to dobré. Podobne sa ministri za SNS správali aj pri kauze emisie či nástenkovom tendri a nakoniec sa ukázalo, že Slovensko prišlo o desiatky miliónov eur. Dvaja ministri SNS boli odsúdení na 12 a 9 rokov za mrežami.

Podľa zverejnených informácií neprinesie nákup lietadiel Slovensku žiadne nové pracovné miesta. Keď kupovalo F-16 Poľsko, získalo ich množstvo. Okrem toho, výrobca lietadiel, od ktorého kupujeme stíhačky, podpísal minulý rok dohodu o úplnom presune výroby stíhačiek F-16 do Indie, najnovšia verzia by sa mala vyrábať len tam. Zatiaľ sú to iba plány, aby firma od Indie získala veľkú objednávku týchto lietadiel. Ak sa tak stane, Slovensko za miliardy eur možno kúpi lietadlá vyrobené v Indii.

Ako vidno aj na transportéroch a nákupe iných zbraní pre armádu, SNS berie ohľad na všetko možné, len nie na národný záujem Slovenska.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?