reklama

Kandidát na sudcu Ústavného súdu potichu prihral zmluvu SBS Bonul oligarchu Bödöra

Dnes začína vypočúvanie na sudcov ústavného súdu. Jedným z kritérií na sudcov by mala byť nestrannosť a hlavne nezávislosť sudcov. Nezávislosť od finančných skupín, od oligarchov, od politikov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

Za sudcu ústavného súdu kandiduje aj šéf štátneho podniku Správy štátnych hmotných rezerv SR Kajetán Kičura, ktorého navrhol poslanec Smeru Ján Podmanický. No keď sa človek pozrie na jeho pôsobenie v tomto štátnom podniku, nadobudne pocit, že to je vhodný kandidát nie pre ľudí, ale skôr pre skupinu okolo oligarchu Bödöra, ktorému sa podrobne venoval vo svojich článkoch zavraždený Ján Kuciak.

Viaceré médiá minulý rok informovali o verejnom obstarávaní na strážne služby v hodnote 11,7 milióna eur bez DPH, ktoré vyhlásila Správa štátnych hmotných rezerv. Po mesiaci verejné obstarávanie zrušila a vyhlásila nové, prakticky rovnaké obstarávanie. Zmenila sa ale kontaktná osoba obstarávateľa, namiesto zamestnankyne správy je v novej súťaži uvedený externý konzultant Martin Garaj. Ten bol zodpovedný za viacero veľmi problematických súťaží, napríklad na trolejbusy v Bratislave alebo autobusovú dopravu v nitrianskom kraji. Organizoval tiež viaceré súťaže na strážne služby v bratislavskom dopravnom podniku. Vyhrala ich spoločnosť Bonul s veľmi dobrými kontaktami na stranu Smer, jej predseda Robert Fico bol v tejto SBS podľa zverejnených informácií aj na firemnom večierku. Podľa zverejnených informácií mal byť rodinný príslušník majiteľa firmy zapojený do sledovania ľudí, vrátane zavraždeného novinára Jána Kuciaka, organizovaného Mariánom Kočnerom. Mal zisťovať citlivé údaje o sledovaných z policajných databáz. Mesiac po vražde novinára Jána Kuciaka parkovali autá Mariána Kočnera a majiteľa SBS Bonul v tom istom čase pred nitrianskym hotelom Zlatý Kľúčik, o ktorom Ján Kuciak tiež písal, a je pravdepodobné, že tieto dve osoby sa vtedy v hoteli stretli.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nadácia Zastavme korupciu podala v máji 2018 kvôli diskriminačným podmienkam obstarávania podnet na Úrad pre verejné obstarávanie aj na generálnu prokuratúru, s podozrením, že podmienky boli šité na mieru práve firme Bonul. Na konci novembra Úrad pre verejné obstarávanie nariadil zrušiť uvedenú súťaž za viac ako 11 miliónov eur.

Čo urobila štátna inštitúcia? Verejné obstarávanie nezrušila, ale sa proti rozhodnutiu odvolala. A minulý týždeň potichu uzatvorila zmluvu o strážnej službe na jeden rok. Mimo klasickej verejnej súťaže. A opäť so spoločnosťou Bonul.

Firme Bonul sa za šéfovania pána Kičuru mimoriadne darilo, ba priam sa zdá, že na stráženie štátnych budov tu mal skoro monopol. Podľa centrálneho registra zmlúv cez rôzne dodatky a čiastkové zmluvy dal počas svojho šéfovania Bonulu takmer 18 zákaziek. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V tejto veci podávame podnet na Úrad pre verejné obstarávanie a takisto sa obraciam aj na vedenie polície a Generálnej prokuratúry s otázkou, ako sa vyšetrovalo podozrenia o možnej korupcii v tejto súvislosti. Apel na tieto orgány sa ale týka aj iných prípadov, kde figurujú ľudia a firmy z prostredia blízkeho tejto skupine.

Pri vypočúvaní sudcov na kandidátov Ústavného súdu by mala byť dôležitá aj ich minulosť a doterajšia práca. Sudcovia Ústavného súdu by mali slúžiť v prvom rade ľuďom, a nie všelijakým záujmovým skupinám a oligarchom.

Veronika Remisova

Veronika Remisova

Bloger 
Politik Populárny bloger
  • Počet článkov:  92
  •  | 
  • Páči sa:  9x

Poslankyňa parlamentu za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Poslankyňa miestneho zastupiteľstva Bratislava-Staré Mesto"…there is no path, paths are made by walking…" Zoznam autorových rubrík:  SlovenskoBratislava - Staré MestoCestopisy a potulky

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu